Przez cały rok trzeba pokazywać naszym pociechom, jak bardzo są ważne i kochane, ale Dzień Dziecka to dodatkowa, wyjątkowa okazja. Celebrować można na różne sposoby, zawsze jednak pamiętając, że w tym dniu najważniejsze są dzieci.

Kiedy jest Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka 2024 wypada w Polsce 1 czerwca w sobotę. Obchodzimy to święto od 1952 roku. Ta sama data dotyczy naszych południowych i wschodnich sąsiadów. Ciekawie sytuacja wygląda w Niemczech. Za czasów podziału na RFN i NRD były dwie – 20 września (RFN) i 1 czerwca (NRD). Po zjednoczeniu państwa oficjalnie uznano datę 20 września, jednak wielu Niemców, zawłaszcza tych ze wschodnich Niemiec, świętuje 1 czerwca. We Francji i Włoszech Dzień Dziecka przypada 6 stycznia, w Japonii 5 maja, a w Turcji 23 kwietnia (wraz z Narodowym Świętem Niepodległości). W Argentynie, Australii i na Węgrzech nie ma konkretnej daty. Tam Dzień Dziecka obchodzony jest odpowiednio w drugą niedzielę sierpnia, czwartą środę października oraz ostatnią niedzielę maja. Są też kraje, jak Egipt, Irlandia i Kanada, które Dzień Dziecka łączą z rocznicami uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka i świętują 20 listopada.

Dzień Dziecka – historia

Geneza Dnia Dziecka jest bardzo ciekawa i sięga połowy XIX wieku. 2 czerwca 1857 roku amerykański pastor Charles Leonard odprawił z myślą o dzieciach specjalne nabożeństwo. Wydarzenie to początkowo nazywano Dniem Róży. Tę datę uznaje się za swoisty początek świętowania. Jednak dopiero w 1920 roku Turcja oficjalnie uznała Dzień Dziecka. Na szerszą skalę zaczęto propagować ideę Dnia Dziecka po Światowej Konferencji na Rzecz Dobrobytu Dzieci w 1925 roku.

W 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych chciała szczególnie zwrócić uwagę na prawa dzieci, dlatego ustanowiła Powszechny Dzień Dziecka obchodzony 20 listopada. To święto związane jest z ustanowieniem Deklaracji Praw Dziecka.

Jest jeszcze jedno święto, najmłodsze, bo celebrowane od 2002 roku – Światowy Dzień Dziecka. Z myślą o dzieciach z całego świata organizowana jest wówczas doroczna światowa zbiórka pieniędzy dla organizacji non profit Ronald McDonald House Charities.

W związku z tymi wydarzeniami rozróżniamy 3 odrębne święta, które jednak mają wspólny cel:

  • Międzynarodowy Dzień Dziecka (International Children’s Day), w Polsce obchodzony 1 czerwca;
  • Powszechny Dzień Dziecka (Universal Children’s Day) świętowany 20 listopada;
  • Światowy Dzień Dziecka (World Children’s Day) obchodzony 20 listopada od 2002 roku.

Dzień Dziecka na świecie – ciekawostki

Już sama historia powstania Dnia Dziecka jest bardzo interesująca, ale ciekawostek związanych ze świętowaniem jest znacznie więcej.

  1. W Indiach Dzień Dziecka jest obchodzony 14 listopada – w rocznicę urodzin nieżyjącego już premiera Jawaharlala Nehru, który słynął z działań na rzecz najmłodszych.
  2. W Australii Dzień Dziecka trwa tydzień, a na Filipinach nawet miesiąc.
  3. We Włoszech, w ramach zabaw z okazji Dnia Dziecka, grzeczne dzieci dostają słodycze, a niegrzeczne węgiel.
  4. W Turcji w tym dniu dzieci są zapraszane do parlamentu.
  5. W Szwecji Dzień Dziecka wykorzystuje się do poruszania ważnych kwestii związanych z najmłodszymi (edukacja, prawa dzieci etc.).

Jak widać, co kraj to obyczaj, ale wszędzie przyświeca ta sama idea – Dzień Dziecka jako ważne święto, które ma zwracać uwagę na najmłodszych i ich ważną rolę w świecie. To okazja do tego, by rozmawiać o tym, jak chronić dzieci i zapewnić im lepszą przyszłość. Ale przede wszystkim to wyjątkowo radosny dzień, pełen zabaw, kolorowych festynów i prezentów.

Sprawdzone inspiracje prezentowe na Dzień Dziecka znajdziesz na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock