Maksymalna prędkość: do 23 km/h usuń
Hulajnogi elektryczne szybko opanowały ulice polskich miast; nic dziwnego, są bowiem wyjątkowo wygodnym środkiem transportu. Umożliwiają szybkie przemierzanie krótkich tras, w tym dojazd do pracy, szkoły, czy jazdy rekreacyjnej. W naszej ofercie dostępne są wytrzymałe modele, które raz kupione posłużą przez wiele lat. Oferujemy produkty takich popularnych i wysoko ocenianych producentów, jak Xiaomi, Kruzel, OiO czy Spokey.
W naszej ofercie można znaleźć również hulajnogi elektryczne dla dziewczynek i chłopców. Należy jednak pamiętać, że dzieci poniżej 10. roku życia mają bezwzględny zakaz korzystania z tego typu urządzeń. Dla użytkowników, którzy nie ukończyli 10 lat, polecamy klasyczne hulajnogi dla dzieci.
Dzieci i młodzież między 10 a 18 rokiem życia mogą legalnie jeździć na hulajnogach elektrycznych, pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii: A1, AM, B1, lub T. Podczas wyboru pojazdu dla nastolatków należy zwrócić szczególnie uwagę na wagę, wielkość kół, maksymalne obciążenie, hamulce oraz najwyższą prędkość (najlepiej do około 12 km/h). Inne cechy również są bardzo ważne, jednakże w przypadku dzieci dobór hulajnogi elektrycznej różni się niż podczas dobierania pojazdu dla osoby dorosłej – hulajnogę trzeba dopasować do wzrostu dziecka, tak aby mogło z niej komfortowo korzystać.
Szczególnej uwadze polecamy funkcjonalne hulajnogi elektryczne dla dorosłych wyposażone w takie praktyczne dodatki, jak uchwyt na bidon, koszyk na podręczne drobiazgi czy podświetlanie podłoża w trakcie jazdy. Te niepozorne akcesoria mogą znacznie uprzyjemnić dłuższą trasę, a także ekologiczne podróżowanie do pracy.
Mając na uwadze oczekiwania różnego rodzaju, proponujemy między innymi szybkie modele o dużej pojemności akumulatora, z którymi możliwe będzie przejechanie nawet ponad 65 km/h! Poszczególne hulajnogi elektryczne oferują zasięg sięgający 100 lub 120 km. Godne uwagi są także dostępne u nas modele z wielofunkcyjnym wyświetlaczem informującym między innymi o stanie reflektorów i baterii, wystąpieniu awarii, przebiegu, czy osiąganej prędkości.
Skorzystaj również z naszej oferty akcesoriów sportowych podnoszących bezpieczeństwo na drodze takich jak ochraniacze na kolana i łokcie oraz kaski, by jeździć jeszcze bezpieczniej! Hulajnogi elektryczne będą również ciekawym pomysłem na prezent dla niego lub dla niej. .
Hulajnogi elektryczne - najczęściej zadawane pytania
Wybierając hulajnogę elektryczną, należy sprawdzać przede wszystkim możliwą do osiągnięcia prędkość maksymalną oraz zasięg urządzenia. Na podstawie tych danych będzie można określić, jak szybko i jak daleko zajedzie maszyna na jednym pełnym ładowaniu. Część modeli (zwłaszcza proponowanych nastolatkom) jeździ w tempie 10 km/h, inne przekraczają nawet 65 km/h. Z kolei zasięg może wahać się od 10 do nawet 100 km.
Niemniej istotna jest moc urządzenia. Im większa, tym wyższe będą powyższe parametry, szczególnie maksymalna prędkość. Z kolei pojemność akumulatora wpływa na zasięg, przy czym te większe potrzebują też zwykle więcej czasu na naładowanie do pełna. Kolejną istotną kwestią jest maksymalne dopuszczalne obciążenie hulajnogi, które należy dopasować do wagi użytkownika – oczywiście może być od niej wyższe.
Ważna będzie także średnica kół. W przypadku hulajnóg elektrycznych dostępny jest zwykle zakres od 180 do 220 mm, przy czym im większe koła, tym szybciej pojazd będzie się poruszał, ale też prędzej dojdzie do rozładowania akumulatora. Z kolei osoby nastawione na bardzo energiczną jazdę, w tym ostre wjeżdżanie w zakręty, powinny skłaniać się ku 180-200 mm, mniejsze kółka zapewniają bowiem lepszą zwrotność.
Mogłoby się wydawać, że z jazdą na hulajnodze nie wiążą się żadne prawne ograniczenia, jednak od maja 2021 roku hulajnogi elektryczne są uznawane za konkretny rodzaj pojazdów, a prowadzące je osoby nie są uznawane za pieszych. Obowiązują je ustalone przepisy wskazane w znowelizowanej ustawie Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie artykule 33a. [Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną].
Zgodnie z paragrafem 1. ww. artykułu, gdy brakuje wydzielonego pasa ruchu dla rowerów lub drogi rowerowej, kierujący hulajnogą może poruszać się po jezdni, ale tylko jeśli jest na niej ograniczenie do 30 km/h. Z kolei paragraf 2. wskazuje, że gdy takiego ograniczenia nie ma i samochody poruszają się szybciej, to użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien jeździć po chodniku dla pieszych. Jeżeli z kolei jest wydzielona droga lub pas dla rowerów, to właśnie na nim powinien znajdować się kierujący hulajnogą.
Jazda na hulajnodze elektrycznej nie jest bardzo skomplikowana i nie wymaga długich ćwiczeń utrzymywania równowagi. Aby uruchomić urządzenie, należy rozpocząć jazdę tak jak w modelu tradycyjnym – czyli odepchnąć się jedną nogą, by osiągnąć podstawową prędkość. Następnie działanie jest uzależnione od konkretnego producenta; czasami trzeba nacisnąć odpowiedni przycisk uruchamiający silnik elektryczny, a czasem pociągnąć wajchę. Zmiana prędkości odbywa się zwykle przy pomocy akceleratora, czyli podręcznej małej dźwigni.
Równie istotne co sposób obsługi hulajnóg elektrycznych jest samo bezpieczeństwo jazdy. Bezwzględnie należy trzymać się przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, w szczególności dotyczących braku możliwości poruszania się po jezdni, gdy obowiązująca na niej prędkość maksymalna przekracza 30 km/h, Należy też pamiętać, by wyposażyć się w kask oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.