W naszym asortymencie znajdują się pendrive’y wielu znanych producentów, w tym Kingston, Verbatim, Silicon Power, Goodram, Dr. Memory, Sandisk, Samsung, Philips, Tribe, Kioxia, Adata czy Integral.
Pendrive to urządzenie do zapisywania i przechowywania różnego rodzaju plików, m.in. dokumentów, zdjęć, filmów czy programów. Ze względu na sposób podłączania pendrive’y występują także pod nazwą pamięć USB. Bezpośrednio z pendrive’a można także odtwarzać multimedia na telewizorze.
Za sprawą niewielkich rozmiarów pendrive cechuje się największą mobilnością spośród wszystkich rodzajów dysków zewnętrznych. Można zabrać go bez trudu w podróż, np. umieszczając w portfelu, torebce czy kieszeni. Niektóre modele mają otwór na smycz, co pozwala uniknąć ryzyka zgubienia urządzenia. Można także znaleźć pendrive’y z funkcją szyfrowania plików czy wgranym oprogramowaniem antywirusowym.
Wielkość wbudowanej pamięci w pendrivie może wynieść od paru gigabajtów nawet do kilku terabajtów. Pozwala to zapisywać i archiwizować sporej wielkości pliki, w tym filmy Full HD czy 4 K.
Warto sprawdzić, z jakimi urządzeniami i systemami operacyjnymi pamięć masowa USB jest kompatybilna. Można znaleźć pendrive’y umożliwiające przesyłanie plików nie tylko do komputerów i laptopów, lecz także tabletów, smartfonów czy konsoli do gier. Istotne jest, aby pendrive miał odpowiednią końcówkę USB, np. typu C, A czy micro. Szybkość zapisu i odczytu będzie zależeć w głównej mierze od tego, jaki protokół USB obsługuje pendrive, np. USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 czy USB 3.2.
Pendrive'y mogą być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Niektóre modele są dodatkowo wzmocnione obudową lub gumową powłoką. Pamięć masowa USB staje dzięki temu odporna na wstrząsy, upadki z wysokości czy wodę.
Zapoznaj się z naszym asortymentem pendrive’ów i wybierz model, który najbardziej przypadnie ci do gustu. Możesz wybierać spośród urządzeń o różnej pojemności, kolorze oraz kształcie.
64,99 zł (-26%) - najniższa cena
65,99 zł (-28%) - cena regularna
Pendrive – najczęściej zadawane pytania
Szybkość pendrive’a to potoczne określenie prędkości zapisu i odczytu. Od parametrów tych zależy czas kopiowania plików z dysku twardego komputera (prędkość zapisu) oraz szybkość otwierania zapisanych na pendrivie plików (prędkość odczytu). Możliwe do osiągnięcia prędkości są uzależnione zwłaszcza od rodzaju pamięci flash oraz interfejsu. Powszechnie dostępne na rynku są pendrive’y USB 2 i USB 3.0. Można również znaleźć urządzenia z interfejsem USB 3.1 i 3.2. Maksymalna prędkość transferu w przypadku pendrive’ów USB 2.0 wynosi 60 Mb/s, USB 3.0 do 625 Mb/s, USB 3.1 do 1,25 Gb/s, a USB 3.2 do 2,5 Gb/s.
Istnieją dwa sposoby formatowania masowej pamięci USB – szybkie formatowanie i pełne formatowanie. Pierwsza z wymienionych metod umożliwia późniejsze przywrócenie plików, ponieważ nie są one nadpisywane. Skutkiem szybkiego formatowania jest usunięcie głównego folderu oraz tabeli systemu plików. Pełne formatowanie będzie znacznie wolniejsze, zwłaszcza w przypadku sporej wielkości pamięci. Umożliwia trwałe usunięcie plików poprzez nadpisanie każdego z sektorów.
Pendrive’a można sformatować w systemie FAT, FAT32, NTFS lub exFAT. FAT (File Allocation Table) to system określający rozmieszczenie katalogów, plików i wolnej przestrzeni. FAT32 to 32- bitowa odmiana systemu FAT. NTFS (New Technology File System) to system plików systemu Windows, a exFAT (Extended File Allocation Table) to system plików przeznaczony do nośników zewnętrznych.
Wybór powinien zostać uzależniony zwłaszcza od rozmiaru plików, pojemności pamięci, a także systemu operacyjnego na komputerze. Pendrive o pojemności do 32 GB można sformatować w systemie FAT32 lub FAT, podczas gdy większa pamięć wymaga wyboru opcji exFAT lub NTFS. System FAT32 sprawdzi się najlepiej, jeżeli użytkownik planuje korzystać z pendrive’a na komputerach z różnym systemem operacyjnym, np. Windows, Linux i Mac OS. NTFS jest domyślnym systemem danych w systemie Windows. W przypadku chęci zapisywania plików o wielkości powyżej 4 GB, wskazane jest formatowanie exFAT.
Proces formatowania pendrive’a można przeprowadzić po jego podłączeniu do portu USB. Należy otworzyć systemowe narzędzie dyskowe odpowiedzialne za formatowanie, wybrać system plików i zatwierdzić operację.
Może dojść do mechanicznego zniszczenia pendrive’a, np. w wyniku pęknięcia czy zalania. Często dochodzi także do uszkodzeń na skutek infekcji złośliwym oprogramowaniem lub wyładowania elektrostatycznego. Po podłączeniu urządzenia do portu USB w komputerze może pojawić się komunikat o uszkodzeniu i konieczności przeprowadzenia formatowania. Ryzyko awarii pendrive’a wzrasta w przypadku, jeżeli użytkownik za szybko wyjmuje go z gniazda USB. Dla bezpieczeństwa warto przed wysunięciem pamięci kliknąć kursorem w opcję typu „Bezpiecznie wysuń dysk USB”. Ryzyko spalenia się pendrive’a jest niewielkie, ponieważ nowoczesne nośniki USB mają odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem. Może jednak dojść do uszkodzenia na skutek nagłego skoku napięcia w porcie USB.
Odzyskanie danych z pendrive’a może być konieczne w sytuacji przypadkowego usunięcia plików, awarii nośnika pamięci czy jego zainfekowania wirusem. Można spróbować przywrócić utracone dane za pomocą służącego do tego oprogramowania. Po przeskanowaniu pendrive’a ukaże się lista plików, które będzie można odzyskać. Jeżeli jednak utracie danych towarzyszy uszkodzenie komórek pamięci, przywrócenie plików może okazać się niemożliwe.