Spis treści:

  1. Ranking smartwatchy – TOP 10
  2. Smartwatch – co musisz wiedzieć? Podstawowe informacje
  3. Używanie smartwatcha – ważne pytania!

 

 

miejsce
produkt
cechy produktu
1.  
Samsung Galaxy Watch Watch 4

Samsung Galaxy Watch Watch 4

szerokość: 40,4 mm

grubość: 9,8 mm

waga: 26 gramów

materiał paska: fluoroelastomer

bateria: 247 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 1424,00 zł
kup teraz

2.  
Xiaomi Redmi Watch Lite 2

Xiaomi Redmi Watch Lite 2

szerokość: 35,3 mm

grubość: 10,7 mm

waga: 35 gramów

materiał paska: TPU

bateria: 262 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 245,00 zł
kup teraz

3.  
Watchmark Kardiowatch WF800

Watchmark Kardiowatch WF800

szerokość: 24 mm

grubość: 4,5 mm

waga: 63 gramów

materiał paska: silikon

bateria: 280 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 799,99 zł
kup teraz

4.  
Xiaomi Watch S1 Active

Xiaomi Watch S1 Active Lite

szerokość: 200 mm

grubość: 80 mm

waga: 36 gramów

materiał paska: tworzywo sztuczne

bateria: 400 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 599,00 zł
kup teraz

5.  
Apple Watch Series 3

Apple Watch Series 3

szerokość: 36,4 mm

grubość: 11,4 mm

waga: 26,7 gramów

materiał paska: tworzywo sztuczne

bateria: 18 godzin pracy

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 1251,22 zł
kup teraz

6.  
Amazfit Gtr 3 Pro

Amazfit Gtr 3 Pro

szerokość: 46,4 mm

grubość: 10,7 mm

waga: 32 gramów

materiał paska: silikon

bateria: 450 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 431,77 zł
kup teraz

7.  
SAMSUNG Galaxy Watch 5

SAMSUNG Galaxy Watch 5

szerokość: 45,4 mm

grubość: 10,5 mm

waga: 46,5 gramów

materiał paska: tworzywo sztuczne

bateria: 590 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 1699,00 zł
kup teraz

8.  
Męski Sportowy Czarny K22

Męski Sportowy Czarny K22

szerokość: 45,4 mm

grubość: 10,8 mm

waga: gramów

materiał paska: utwardzana guma

bateria: 400 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 165,00 zł
kup teraz

9.  
Watchmark Kardiowatch WM18

Watchmark Kardiowatch WM18

szerokość: 45 mm

grubość: 10 mm

waga: gramów

materiał paska: silikon

bateria: 240 mAh

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 620,00 zł
kup teraz

10.  
Garmin Fenix 7 Mineral Blue Titanium

Garmin Fenix 7 Mineral Blue Titanium

szerokość: 47 mm

grubość: 14,5 mm

waga: 3 gramów

materiał paska: silikon

bateria:od 10 godzin do nawet 173 dni (w zależności od trybu)

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 3416,00 zł
kup teraz

Wizja zegarków pełniących rolę przenośnego komputera na nadgarstku była niegdyś zarezerwowana dla dzieł z gatunku sci-fi. Wizjonerzy tworzyli swoje koncepcje, aż technologia pozwoliła je zrealizować. Dziś na rynku znajdziemy multum smartwatchy oferujących podstawowe funkcje bazujące na łączności ze smartfonem oraz takie będące defacto mobilnymi komputerami. Inteligentne zegarki pozwalają przeglądać internet, robić zdjęcia, czy nawet monitorować stan organizmu użytkownika. Ich możliwości przytłaczają, a i wybór konkretnego modelu nie jest łatwy. Nasz ranking TOP 10 smartwatchy powinien być pomocny. Wskazujemy najciekawsze naszym zdaniem modele z różnych kategorii, a w dalszej części artykułu zwracamy uwagę na najbardziej istotne cechy inteligentnych zegarków.

Ranking smartwatchy – TOP 10

1. Samsung Galaxy Watch 4

Zestawienie zaczynamy od smartwatcha z nieco wyższej półki. Samsung jako jeden z pierwszych producentów zainwestował sporo w rozwój inteligentnych zegarków. Producent nie tylko posiada zaplecze technologiczne, ale przede wszystkim ściśle współpracuje z Google, co pozwoliło m.in. na dopracowanie dedykowanych systemów operacyjnych. Samsung Galaxy Watch jest efektem wieloletnich doświadczeń marki. Sprawne działanie i multum możliwości ma zapewniać najnowsza wersja systemu Wear OS. A trzeba przyznać, że ten zegarek ma się czym pochwalić.

W 46 mm kopercie ze stali nierdzewnej umieszczono okrągły ekran wyświetlający powiadomienia ze smartfona. Za pomocą smartwatcha możemy sterować multimediami, odbierać połączenia telefoniczne, odpisywać na wiadomości, czy w końcu prowadzić zaawansowane treningi. Warto mieć na uwadze, że część funkcji wymaga połączenia ze smartfonami z rodziny Samsung Galaxy.

2. Xiaomi Redmi Watch Lite 2

Następny smartwatch w zestawieniu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrobić kolejny krok po użytkowaniu opaski fitness. Xiaomi Redmi Watch Lite 2 jest rozwinięciem koncepcji wspomnianych gadżetów sportowych. Smartwatch z niższej półki cenowej otrzymał ekran o przekątnej 1,55 cala, na którym można m.in. odczytywać wiadomości. Największą zaletą tego modelu jest bardzo bogata funkcjonalność sportowa. Producent zadbał o ponad 100 trybów treningowych wspomaganych przez liczne czujniki monitorujące stan organizmu. Na pokładzie znalazł się nawet samodzielny moduł GPS pomagający w śledzeniu tras treningów. To dobra propozycja dla aktywnych użytkowników.

3. Watchmark Kardiowatch WF800

Watchmark Kardiowatch WF800 jest interesującym smartwartchem stawiającym na monitorowanie zdrowia. Zegarek oferuje standardową funkcjonalność i współpracę ze smartfonami. Jego wyjątkowość tkwi w narzędziach medycznych pozwalających na bardzo szczegółową obserwację organizmu. Smartwatch oczywiście posiada takie funkcje, jak ciśnieniomierz, czy pulsometr. Jednak znacznie ciekawiej prezentuje się wbudowany termometr, czy rozbudowany monitor EKG. Pulsoksymetr zaś pozwala mierzyć saturację krwi, czyli poziom jej natlenienia.

4. Xiaomi Watch S1 Active

Xiaomi Watch S1 Active powstał z myślą o osobach, które chcą posiadać jeden smartwatch do aktywności fizycznej oraz codziennych lub wyjściowych stylizacji. W tym gadżecie zamknięto wszystkie potrzebne narzędzia do treningów. Oprogramowanie oferuje ponad 100 opcji treningowych, a poszczególne sensory na bieżąco monitorują stan organizmu. Wszystko to w ważącej zaledwie 36,6g kopercie skrywającej okrągły ekran dotykowy. Projektantom udało się połączyć elegancki design ze sportową funkcjonalnością dzięki czemu ten model będzie doskonałym smartwatchem po przesiadce z opaski fitness.

5. Apple Watch Series 3

Apple Watch Series 3, wygląda luksusowa biżuteria na nadgarstku. Zegarek amerykańskiego giganta oferuje standardową funkcjonalność, ale nie to jest jego największą zaletą. Tutaj znajdziemy dopracowany w najmniejszym detalu system operacyjny sprawiający, że korzystanie z wszystkich funkcji będzie niezwykle przyjemne. Do tego ponadczasowy design sprawia, że smartwatch nadal wygląda po prostu świetnie – jak wszystkie najnowsze gadżety z nadgryzionym jabłuszkiem.

6. Amazfit Gtr 3 Pro

Amazfit Gtr 3 Pro swoją funkcjonalnością jest dedykowany aktywnym użytkownikom, dla których sport jest ważną częścią życia. Świadczy temu choćby ponad 150 trybów treningowych i komplet czujników monitorujących aktywność. Producent zadbał, aby niewielki gadżet noszony na nadgarstku w połączeniu ze smartfonem stał się zaawansowanym trenerem personalnym.

Tym bardziej zaskakujące jest to, że całość ubrano w niezwykle eleganckie szaty. Minimalistyczna koperta z aluminium z czytelnym wyświetlaczem AMOLED robią wrażenie. Do tego dochodzi elegancki pasek ze skóry – jak widać sportowcy mogą również nosić się stylowo. Warto podkreślić, że bateria zastosowana w tym całkiem smukłym zegarku wystarcza na nawet 12 dni ciągłej pracy.

7. Samsung Galaxy Watch 5

Monitor składu ciała, sensor EKG i kontrola ciśnienia krwi oraz jej saturacji to tylko jedne z atrakcji czekających na użytkowników smartwatcha Samsung Galaxy Watch 5. Producent zadbał, aby ten model był perfekcyjnym asystentem treningów, ale także, żeby sprawdzał się podczas wypoczynku. Oprogramowanie zawiera system treningu snu, który pomoże efektywnie wypocząć. Co więcej to prawdziwie inteligentny zegarek pozwalający prowadzić rozmowy telefoniczne i odpisywać na wiadomości bez konieczności korzystania z telefonu.

Zegarek umożliwia także korzystanie z płatności Google Pay, śledzenia tras z Google Maps i słuchać muzyki z YouTube. Wszystko to w minimalistycznej kopercie, którą możemy umieścić jednym z całej masy dostępnych pasków. Dzięki temu Samsung Galaxy Watch 5 dopasujesz do swojego stylu.

8. Smartwatch K22

Smartwatch K22 jest przedstawicielem budżetowych gadżetów na rękę. Ten model charakteryzuje się masywnym designem przywodzącym na myśl klasyczne męskie zegarki. Obudowa pod względem stylistycznym zdaje się być stworzoną z myślą o zadaniach specjalnych, a kopertę wykonano ze stopów metali, które pokryto powłoką PVD.

 Zegarek oferuje podstawową funkcjonalność bazującą na współpracy ze smartfonem. Dzięki temu mamy dostęp do powiadomień o połączeniach, wiadomościach czy aktywnościach w serwisach społecznościowych. Użytkownik może wybrać jeden z wielu motywów tarczy. Ten model może być dobrym wyborem dla osób chcących sprawdzić, czy smartwatch jest w ogóle gadżetem dla nich.

9. Watchmark Kardiowatch WM18

Watchmark Kardiowatch WM18 jest pod względem funkcjonalności zbliżonym modelem do wspomnianego powyżej zegarka. Także tutaj znajdziemy termometr, ciśnieniomierz, pulsometr, czy monitor EKG oraz pulsoksymetr. Wszystko jednak zamknięte w nieco mniejszej obudowie. Ten model stawia na minimalistyczny design, dzięki czemu dostajemy urządzenie mniejsze i barziej smukłe.

Smartwatch współpracuje z rozbudowaną aplikacją SmartHealth, co pozwala bardzo szczegółowo monitorować kondycję organizmu. Nie zabrakło również trybów sportowych.

10. Garmin Fenix 7 Mineral Blue Titanium

Będąc przy smartwatchach sportowych nie można pominąć modelu Garmin Fenix 7 Mineral Blue Titanium. To urządzenie nie jest gadżeciarskim zegarkiem z funkcjami treningowymi. Każdy aspekt tego modelu został podporządkowany (pół)profesjonalnemu uprawianiu sportów. Ekran otacza wytrzymała tytanowa ramka, a konstrukcja cechuje się wodoszczelnością na poziomie 10ATM. W trybie zegarka bateria pozwala na pracę nawet przez 22 dni. Orientację w terenie umożliwi wbudowany moduł GPS z dostępem do map TopoActive Europe.

W czasie treningów użytkownicy umilą sobie czas muzyką odtwarzaną bez konieczności posiadania przy sobie smartfona. Producent pomyślał nawet o latarce LED na wypadek przeciągnięcia się treningu w terenie do godzin wieczornych. Dodajmy do tego możliwość ładowania energią słoneczną, czy fizyczne przyciski ułatwiające nawigację spoconymi dłońmi. Garmin Fenix 7 to zaawansowane narzędzie dla każdego sportowca traktującego treningi poważnie.
 

Empik smartwatche
 

Smartwatch – co musisz wiedzieć? Podstawowe informacje

Wiesz już, na jakie smartwatche warto zwrócić uwagę. Jednak wybierając takie urządzenie dobrze mieć świadomość kilku ważnych faktów. Poniżej możesz uzupełnić wiedzę na temat inteligentnych zegarków. Sprawdź, jakie funkcje powinny mieć, które modele będą idealnymi smartwatchami dla sportowców, a jakie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.

Co to jest smartwatch?

W dużym skrócie mianem smartwatcha określamy dziś gadżety z ekranami dotykowymi, przypominające zegarki na rękę. Urządzenia te pozwalają na obsługę różnych aplikacji, współpracę ze smartfonami lub całkowitą możliwość ich zastąpienia. W związku z ich funkcjonalnością określa się je także mianem inteligentnych zegarków.

Trudno tak naprawdę określić moment debiutu pierwszego prawdziwego smartwatcha, ponieważ producenci eksperymentowali z rozszerzoną funkcjonalnością zegarków jeszcze w minionym stuleciu. Niewątpliwie jednym z przełomowych momentów była premiera w 2013 roku Samsunga Galaxy Wear, który nakreślił kierunek rozwoju współczesnych inteligentnych zegarków. Dopiero dwa lata później pojawiła się odpowiedź firmy Apple w postaci zegarka Apple Watch. Dziś na rynku znajdziemy całe multum gadżetów z tzw. rodziny „wearable”, a smartwatche są jedną z jej najpopularniejszych kategorii.

Smartwatche składają się z koperty, w której umieszczona jest cała elektronika oraz ekran. Ta zazwyczaj jest osadzona w bransolecie lub pasku. Spora część modeli pozwala na wymiany pasków, co daje możliwość personalizacji urządzenia i dopasowania go do swojego stylu, a także rodzaju aktywności.

Najpopularniejszymi rodzajami ekranów w smartwatchach są matryce LCD, OLED i AMOLEDSuper AMOLED. Zdarzają się także smartwatche z ekranami E-INK, choć jest to rzadkość. Zazwyczaj mamy do czynienia z wyświetlaczami okrągłymi lub prostokątnymi o przekątnych w zakresie 1,2-1,5 cala. Trzeba jeszcze wspomnieć o smartwatchach hybrydowych, czyli klasycznych zegarkach posiadających na tarczy mały ekran wyświetlający powiadomienia. To swego rodzaju urządzenie przejściowe dla osób ceniących sobie klasyczne wskazówkowe czasomierze.
 

Ranking smartwatchy jaki smartwatch wybrać
 

Jak działa smartwatch?

Ogólne działanie smartwatcha jest od strony technicznej bardzo zbliżone do smartfonów. Urządzenie posiada procesor główny, który jest wspomagany przez pamięć RAM. W pamięci wewnętrznej znajduje się zainstalowany system operacyjny, który obsługujemy za pośrednictwem dotykowego ekranu. Tak wygląda ogólna zasada działania tego typu urządzeń, ale trzeba mieć świadomość, że na rynku funkcjonuje całe multum rodzajów inteligentnych zegarków.

Topowe modele to smartwatche z obsługą kart SIM lub eSIM, które w zasadzie mogą działać całkowicie samodzielnie. Pozwalają one prowadzić rozmowy telefoniczne, odbierać wiadomości tekstowe, przeglądać internet, a nawet obsługiwać rozbudowane aplikacje multimedialne. Większość modeli to smartwatche współpracujące ze smartfonami. One także pozwalają wykonywać powyższe czynności, ale na zasadzie bycia kontrolerem telefonu. Możemy więc odebrać przychodzące połączenie lub odpisać na wiadomość bez wyciągania telefonu z kieszeni, ale to z jego aplikacji de facto korzystamy.

W smartwatchach z niższej półki dla przykładu można odczytać powiadomienia informujące o tym kto dzwoni, lub od kogo nadeszła wiadomość, ale już nie będziemy w stanie prowadzić rozmowy lub odpisać. Funkcjonalność jest więc połączona pośrednio z wartością gadżetu. Co ciekawe niemal normą stało się implementowanie do inteligentnych zegarków funkcji sportowych. W efekcie większość modeli może się pochwalić pulsometrami, krokomierzami, czy funkcjami treningów. W rozbudowanych smartwatchach sportowych znajdziemy też m.in. ciśnieniomierze, monitory EKG, czy mierniki saturacji krwi.

Jak widać w niewielkim urządzeniu na nadgarstek da się obecnie zmieścić bardzo funkcjonalny komputer. Nie bez przyczyny te gadżety stały się tak popularne. Dosłownie znajdują one zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia. W końcu zegarek może nam policzyć spalone kalorie, przypomnieć o spotkaniu biznesowym lub zwyczajnie podpowiedzieć listę zakupów.
 

Jaki smartwatch wybrać? Ranking smartwatchy
 

Ile kosztuje smartwatch?

To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Jak już wiemy, w sprzedaży można znaleźć naprawdę wiele smartwatchy. Nie tylko każda marka chce mieć w swojej ofercie takie urządzenie, ale też nierzadko posiada ich kilka, a nawet kilkanaście. Co więcej inteligentne zegarki oferują marki zajmujące się tylko gadżetami „wearable” oraz firmy produkujące do tej pory zwykłe zegarki. Wszystko to sprawia, że rozstrzał cenowy jest naprawdę ogromny.

Najtańsze modele o podstawowej funkcjonalności możecie znaleźć już za cenę niespełna 200 zł. Smartwatche średniej klasy startują od cen ok. 600 zł i kończą na kwotach nawet ok. 2000 zł. Topowe modele nierzadko sięgają cen rzędu 3-4 tys. zł, a trzeba jeszcze wspomnieć o smartwatchach luksusowych, których ceny potrafią być wyższe. W końcu na cenę wpływa także fakt, czy mamy do czynienia z gadżetem uniwersalnym, czy też smartwatchem specjalistycznym np. do uprawiania sportów wyczynowych.

Jaki smartwatch na początek?

Wybierając smartwatcha na początek nie powinniśmy się kierować wyłącznie kryterium ceny. Ważne, aby dobrać zegarek do konkretnych potrzeb. Aktywne fizycznie osoby powinny celować w funkcje sportowe, które pozwolą maksymalnie zoptymalizować treningi. Jeżeli oczekujemy od zegarka, że zastąpi nam telefon to już na początku powinniśmy zainwestować w smartwatcha z kartą sim. Szukając jedynie ciekawego gadżetu uzupełniającego strój warto zwrócić uwagę na uniwersalne zegarki z szeroką gamą wymiennych pasków i bransolet.

Duże znaczenie ma także dopasowanie systemu smartwatcha do posiadanego smartfona. Współpracę z Androidem zapewni system Wear OS, zaś w środowisku iPhone'a pełną funkcjonalność zapewnią jedynie modele Apple Watch. Niektórzy producenci, jak Samsung korzystają z autorskich systemów pokroju choćby Tizen bazującego na Linuksie. Kluczowym będzie więc dobranie takiego smartwatcha, który wykorzysta wszystkie swoje możliwości w połączeniu z telefonem.

Smartwatch czy smartband?

W skrócie smartband jest czymś w rodzaju podstawowego kontrolera do smartfona i bazowego asystenta treningów. Opaska nie zastąpi wszystkich funkcjonalności smartwatcha, ale może się okazać, że będzie wystarczająca dla twoich potrzeb. Może też pełnić rolę zastępczą dla eleganckiego inteligentnego zegarka w czasie treningów. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule „Smartband a smartwatch – czym się różnią i który wybrać?”.
 

Smartwatch czy smartband
 

Smartwatch – najważniejsze funkcje

Na wstępie wybierając smartwatcha należy porównać sobie przekątne i rozdzielczości ekranów oraz pojemność baterii i czas pracy na jednym ładowaniu. W przypadku najbardziej rozbudowanych modeli będziemy zmuszeni do ładowania nawet co dwa dni. Wiemy już, że smartwatch powinien dawać możliwość odczytywania powiadomień ze smartfona. Dobre modele powinny także pozwalać na prowadzenie rozmów telefonicznych oraz na odpisywanie na otrzymane wiadomości tekstowe, mailowe, czy z komunikatorów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są smartwatche z obsługą karty SIM lub eSIM. W ten sposób eliminują one potrzebę parowania ze smartfonem i mogą w pełni zastępować telefon.

W odniesieniu do konstrukcji pożądaną cechą jest wodoodporność lub nawet wodoszczelność. Zegarek o odpowiednim stopniu ochrony przed wodą może być swobodnie użytkowany w deszczu, czy pod prysznicem. Topowe modele o pełnej wodoszczelności mogą posłużyć nawet podczas nurkowania. Oczywiście mile widzianą cechą będzie solidna obudowa oraz możliwość zmiany pasków lub bransolet na pasujące do indywidualnego stylu użytkownika.

Implementacja samodzielnego modułu GPS pozwoli nie tylko zapisywać trasę treningów, ale także korzystać z map bezpośrednio z poziomu zegarka. Efektywny smartwatch powinien posiadać także inne moduły łączności, jak WiFi, Bluetooth czy NFC przydatne w płatnościach bezprzewodowych. Przed zakupem warto sprawdzić z jakich aplikacji może korzystać zainstalowany na pokładzie zegarka system operacyjny i czy jest on w pełni samodzielny, czy też wymaga współpracy z telefonem.

W gadżetach noszonych na nadgarstku praktycznie standardem stał się pulsometr czy krokomierz. Natomiast zaawansowane modele oferują także ciśnieniomierz, monitory EKG, czy pulsoksymetr mierzący saturację krwi. Rozwój technologii pozwolił producentom na implementację np. termometrów bezdotykowych. W efekcie wytworzyła się linia smartwatchy medycznych, pozwalających na stałe monitorowanie zdrowia użytkownika. Większość z tych funkcji znajduje również zastosowanie w smartwatchach sportowych. Obecność takich czujników pozwala zegarkom na analizę snu i planowanie odpoczynków.

Samodzielne inteligentne zegarki dają możliwość odtwarzania muzyki z aplikacji streamingowych lub z własnej pamięci. Warto sprawdzić w takim wypadku, czy urządzenie posiada odpowiednią ilość miejsca na dane. Bardzo przydatną funkcją jest zdalne sterowanie migawką aparatu smartfona. Dzięki temu możemy wykonywać pamiątkowe zdjęcia samym sobie bez korzystania z czasowych wyzwalaczy. Producenci prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klientów, więc funkcjonalność inteligentnych zegarków ciągle rośnie!
 

Ranking smartwatchy
 

Jaki smartwatch dla kogo?

Znając najważniejsze funkcje smartwatchy możemy rozważyć, jak powinny wyglądać modele dla konkretnych użytkowników. Oczywiście dobór zegarka zależy w zupełności od prywatnych preferencji, ale można wskazać kilka sprawdzonych wzorców.

  • Smartwatche dla niej i dla niego

Urokiem smartwatchy jest to, że znaczna część modeli posiada wymienne paski lub bransolety, więc można je dopasować w zasadzie do każdego. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że tacy producenci, jak Samsung, Xiaomi, czy Huawei nierzadko wypuszczają swoje smartwatche w dwóch rozmiarach. Przykładowo jeden model może posiadać wersję z ekranem o średnicy np. 46 mm i 40 mm. Najczęściej ten podział był określany właśnie, jako „smartwatch męski i smartwatch damski”. W efekcie pomniejszona obudowa będzie bardziej po prostu pasowała do mniejszych nadgarstków.

W przypadku smartwatchy dla niego możemy znaleźć urządzenia o designie sugerującym wręcz pancerną konstrukcję i teoretycznie trafiających w gusta panów. Wielu facetów docenia również modele stylizowane na klasyczne zegarki z eleganckimi paskami. Smartwatche dla pań mogą się pochwalić wręcz biżuteryjnym designem, a producenci chętnie sięgają po kolory różowego złota, żółtego złota lub srebra.

W kwestii funkcjonalności dla kobiet warto zwrócić uwagę, czy smartwatch posiada monitor cyklu menstruacyjnego. Taka funkcja pojawia się w najnowszych modelach korzystających z sensorów monitorujących stan organizmu.

  • Smartwatch dla sportowca

Większość smartwatchy posiada monitory aktywności, ale nie wszystkie nadają się stricte dla sportowców. Wybierając inteligentny zegarek dla aktywnych należy zwrócić uwagę na kilka cech. Przede wszystkim urządzenie powinno posiadać pasek z wygodnego i wytrzymałego materiału, który nie będzie powodować obtarć i odparzeń. Ważne, aby konstrukcja była wodoszczelna nie tylko ze względu na możliwość ćwiczeń w deszczu, czy na pływanie. Nawet pod dachem na siłowni użytkownik się poci, a słona woda może zaszkodzić elektronice.

Smartwatch dla sportowców powinien posiadać co najmniej pulsometr, ciśnieniomierz i krokomierz. Każdy dodatkowy monitor aktywności będzie na plus. Podobnie, jak samodzielny moduł GPS pozwalający zbierać informacje o przebytej trasie podczas treningu. Topowe modele posiadają dostęp do map i aplikacje zbierające kompleksowe dane telemetryczne z treningów. No właśnie oprogramowanie! Zegarki sportowe nie tylko liczą kroki, ale posiadają także tryby treningowe zawierające różne dyscypliny sportu. Wirtualni asystenci podpowiadają intensywność ćwiczeń i analizują postępy podczas wysiłku. Urządzenia takich marek, jak Amazfit posiadają nawet ponad 150 trybów sportowych dopasowanych do praktycznie każdej dyscypliny. Takie gadżety potrafią z pomocą GPS zasugerować nawet trasę biegu, optymalną ścieżkę rowerową, czy idealne podejście na szczyt góry!

Przed wyborem smartwatcha dla sportowca warto sprawdzić, z jakimi aplikacjami treningowymi współpracuje. Część producentów przygotowuje swoje aplikacje, a inni dbają o kompatybilność z uniwersalnymi aplikacjami dla smartwatchy.

  • Smartwatch dla seniora

.Smartwatch dla seniora powinien być wyposażony w komplet monitorów aktywności. Właśnie z myślą o najstarszych użytkownikach firmy takie, jak Watchmark tworzą gadżety wyposażone w termometry, monitory EKG, czy mierniki saturacji krwi. Nierzadko urządzenia dedykowane starszym osobom posiadają systemowe aplikacje wzywające pomocy w razie nagłego spadku wydajności organizmu. Warto zwrócić uwagę na wielkość i czytelność ekranu. Zegarek dedykowany seniorom musi posiadać przejrzysty interfejs z dużymi czcionkami.

  • Smartwatche dla dzieci

Wielu producentów oferuje smartwatche dla dzieci. Cechują się one zazwyczaj kolorowymi obudowami pokrytymi gumą i paskami z podobnego materiału co obicie koperty. Jednak barwny wygląd to nie wszystko co powinien posiadać dziecięcy zegarek

Wodoodporna obudowa wydaje się praktycznie obowiązkowa w takich urządzeniach i brak tej cechy dyskwalifikuje elektroniczny sprzęt jako przeznaczony dla dzieci. Posiadając większy budżet warto sięgnąć po model umożliwiający prowadzenie rozmów telefonicznych. Dzieci potrafią bardzo szybko zepsuć lub zgubić telefon, a zegarek będą miały cały czas na ręce!


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


Używanie smartwatcha – ważne pytania!

Wiemy już o smartwatchach bardzo dużo, ale zostało jeszcze kilka spraw, z którymi warto się zapoznać. Odpowiedzmy sobie na kluczowe pytania o użytkowanie smartwatchy!

  • Jak uruchomić smartwatch?

To pytanie może brzmieć banalnie, ale takie nie jest. Szczególnie jeżeli ktoś pierwszy raz ma kontakt z urządzeniem tego typu. Producenci stosują różne techniki uruchamiania swoich smartwatchy. Najczęściej należy nacisnąć lub przytrzymać odpowiedni przycisk w obudowie. Jednak niektóre modele wymagają wykonania konkretnej czynności na ekranie. Najważniejsze to zapoznać się z instrukcją danego modelu, gdzie znajduje się informacja na temat uruchamiania i wybudzania smartwatcha.

  • Jak włączyć bluetooth w smartwatchu?

W większości smartwatchy moduł Bluetooth załącza się automatycznie wraz z włączeniem urządzenia. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne ręczne uruchomienie tej funkcjonalności. W tym celu należy na ekranie zegarka znaleźć zakładkę opcji i łączności Bluetooth. Następnie należy postępować zgodnie z informacjami wyświetlanymi na wyświetlaczu. Tak samo w przypadku parowania urządzeń ze smartwatchem inicjujemy odpowiednią opcję i wykonujemy wskazówki podawane przez sprzęty.

  • Jak sparować smartwatch z telefonem?

Najpierw musimy się upewnić, że na obu urządzeniach został włączony moduł łączności Bluetooth. Następnie należy na telefonie uruchomić aplikację dedykowaną smartwatchowi. W zależności od marki będą to różne programy, które po uruchomieniu pozwolą dodać na smartfonie nowe urządzenie. W aplikacji odnajdujemy zakładkę odpowiedzialną za parowanie urządzeń i dodajemy nowego smartwatcha. W ten sposób oprogramowanie rozpoczyna wyszukiwanie sprzętów i przeprowadza proces parowania. Konkretne kroki różnią się w zależności od modelu zegarka, telefonu i oprogramowania.

  • Czy smartwatch działa bez karty sim?

Smartwatche dzielimy na modele bazujące na module Bluetooth i współpracy ze smartfonem oraz na takie z obsługą karty SIM lub eSIM. W pierwszym przypadku zegarek do wykorzystania pełnej funkcjonalności potrzebuje połączenia ze smartfonem. Modele ze slotem SIM mogą pracować bez karty, ale wtedy nie wykorzystują swoich możliwości. Ich działanie zostanie ograniczone na takiej samej zasadzie, jak wyjęcie karty SIM ze smartfona.

W przypadku zakupu smartwatcha na karty SIM lub eSIM warto wyposażyć je w stosowny komponent od operatora. Dodajmy, że karta eSIM jest specjalną elektroniczną wersją, którą aktywujemy cyfrowo i przypisujemy do danego urządzenia. Szczególnie topowe modele inteligentnych zegarków są pozbawione fizycznych slotów na rzecz nowszego rozwiązania.

  • Jak ładować smartwatch bez ładowarki?

Smartwatche można ładować na różne sposoby w zależności od modelu. Jedną z metod jest zasilanie poprzez port USB, a to oznacza, że zegarek można zasilić nie tylko ładowarką, ale także poprzez podpięcie przewodu do np. komputera lub innego urządzenia podającego energię złączem USB. Wystarczy mieć przy sobie stosowny przewód dopasowany do gniazd w obu urządzeniach. Oczywistym i trafnym wyborem w sytuacji nagłej potrzeby doładowania zegarka będzie też skorzystanie z powerbanku.

Część smartwatchy jest dostosowana do korzystania z ładowania indukcyjnego, a więc wystarczy je położyć na odpowiedniej powierzchni ładującej. Inne zamiast klasycznej ładowarki korzystają ze stacji dokującej. Część producentów idzie jednak o krok dalej i pozwalają doładować swoje zegarki np. energią słoneczną. To rozwiązanie znajdziemy na przykład w sportowych smartwatchach marki Garmin.
 

Ranking smartwatchy najlepszy smartwatch
 

Tak się prezentują najważniejsze informacje o smartwatchach i nasz ranking inteligentnych zegarków. Teraz wiesz, jaki gadżet na rękę będzie dla ciebie najlepszy!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcia w tekście: źródło: shutterstock.com