Przepisy regulujące przewóz zwierząt w środkach komunikacji miejskiej nie są jednolite w całym kraju i różnią się w zależności od wybranego środka komunikacji, przewoźnika i miasta. Większość z nich jest jednak uniwersalna i powtarzają się w regulaminach przewoźników. Przed podróżą zawsze warto sprawdzić możliwości i warunki przewozu bezpośrednio u konkretnego przewoźnika, czy w danej miejscowości.

Wspólny mianownik: bezpieczeństwo

Zasada, która obowiązuje praktycznie zawsze i wszędzie jest taka, że pies nie może być przewożony w sposób zagrażający bezpieczeństwu własnemu oraz innych współpasażerów i nie może być uciążliwy dla innych w podróży. Oznacza to, że musimy sprawować nad psem kontrolę przez cały czas. Jeśli przewozimy psa „luzem” to smycz i kaganiec są regulaminowym wymogiem właściwie we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Krótka smycz ma uniemożliwić swobodne przemieszczanie się zwierzaka w pojeździe, a tym samym ograniczyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji, takich jak zaplątanie się czworonoga pod nogami innej osoby, czy wyskoczenie na zewnątrz tuż przed zamknięciem drzwi.

W przypadku małych psów dobrym rozwiązaniem jest transporter. Ogranicza on kontakt zwierzęcia ze współpasażerami, co jest wskazane dla zwierząt nadmiernie zestresowanych czy pobudzonych podróżą i tłumem nieznajomych ludzi. Małe psy także łatwiej nadepnąć w tłoku, czy przy nagłym hamowaniu, zatem przewożenie ich w transporterze dobrze się tu sprawdzi.

Niezależnie, czy pies będzie na smyczy, czy w transporterze powinniśmy zająć miejsce w pojeździe tak, aby nie blokować przejść i w miarę możliwości nie utrudniać przemieszczania się innych osób w pojeździe oraz nie ograniczać widoczności kierującemu.

Zapisy o zasadach bezpieczeństwa znajdziemy w regulaminach przewoźników, niestosowanie się do nich może skutkować karą finansową i/lub odmową przewiezienia psa.

 

Amiplay Venus Transporter rozmiar M srebrny

 

Co jeszcze w przepisach piszczy?

Regulaminy poszczególnych przewoźników nieco różnią się między sobą, zatem warto do nich zajrzeć przed podróżą. Do pojazdu komunikacji zbiorowej nie należy wprowadzać psów zachowujących się agresywnie. Oprócz wspomnianego wcześniej obowiązkowego zestawu smycz + kaganiec należy pamiętać o tym, że nie wolno sadzać psa bezpośrednio na siedzeniach. U niektórych przewoźników wyjątkiem może być transporter, jednak rzadko – raczej powinniśmy ustawić go na podłodze lub trzymać na kolanach.

Regulaminy przewozu nakazują także obowiązkowo posiadać przy sobie ważne zaświadczenie o aktualnych szczepieniach psa. W praktyce chodzi głównie o szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ten wymóg dotyczy także psów przewodników i asystujących, które powinny mieć założoną stosowną uprząż, jednak często nie jest konieczne noszenie przez nie kagańca (aczkolwiek właściciel powinien mieć go przy sobie). Niektórzy przewoźnicy wymagają także odpowiedniego dokumentu potwierdzającego status psa przewodnika/asystującego – np. niektórzy przewoźnicy PKS czy linie lotnicze.

O ile przepisy regulujące przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej są najczęściej wspólne dla środków komunikacji danego miasta, o tyle w przypadku komunikacji dalekobieżnej (pociąg, PKS) lub lotniczej bywa bardzo różnie. Tutaj każdy przewoźnik ustala własne przepisy i zawsze należy to sprawdzić, są bowiem tacy, którzy w ogóle nie zezwalają na przewóz zwierząt w swoich pojazdach.

W przypadku linii lotniczych przewoźnik może nie zezwalać na przewóz zwierząt na konkretnych trasach, ze względu na przepisy wjazdowe krajów konkretnych destynacji.

 

Transporter Yarro

 

Zwierzęce bilety do kontroli

W wielu większych miastach komunikacją miejską nasz pupil pojedzie bezpłatnie – np. w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. W niektórych jednak należy kupić dla psa osobny bilet, normalny lub ulgowy.

Opłata za przejazd jest często konieczna w przypadku autobusów dalekobieżnych – tutaj wszystko zależy od konkretnego przewoźnika. Wysokość opłaty także jest różna – może to być pełny bilet, może być ulgowy, z ulgą różnej wysokości. Przed wybraniem się w podróż autobusem dalekobieżnym upewnijmy się, czy możemy przewieźć psa i na jakich warunkach.

Linie lotnicze także najczęściej pobierają opłaty za przewóz zwierząt, gdyż te traktowane są pod kątem opłat jako bagaż, który nie wlicza się do limitu bagażowego. Należy więc zapłacić za pupila, a wysokość opłaty zależy od wagi i wielkości zwierzęcia oraz transportera dla niego. Wyjątkiem są psy przewodnicy/asystujące (jeśli linie zezwalają na przewóz zwierząt), które podróżują bezpłatnie zawsze w kabinie z opiekunem i nie obowiązują ich limity wagowe.

 

Lokalizator GPS dla psa PETGRAM L

 

Pies, który jeździ koleją

Jeśli wybieramy się w podróż pociągiem także musimy sprawdzić, co oferuje konkretny przewoźnik. Najczęściej dozwolone jest przewożenie zwierząt, w zależności od przewoźnika – w cenie biletu opiekuna lub za dodatkową opłatą – oraz pod konkretnymi warunkami, podobnymi do tych w komunikacji miejskiej. Zwierzę nie może być uciążliwe dla pasażerów (także ze względu na zapach), musi być przewożone bezpiecznie, czyli w transporterze lub na smyczy i w kagańcu oraz nie może zajmować miejsc siedzących. Dodatkowym wyróżnikiem w pociągach jest to, że zobowiązani jesteśmy ze zwierzęciem zająć inne miejsce, wskazane przez konduktora, jeśli współpasażerowie zgłoszą sprzeciw, co do podróżowania ze zwierzakiem w jednym przedziale.

 

Smycz linka Flexi Classic, neon, S, do 12 kg

 

Czy leci z nami pies?

Podróż lotnicza z psem jest związana z szeregiem dodatkowych wymagań. Jeśli dana linia lotnicza zezwala na przewóz zwierząt to pod konkretnymi warunkami. W kabinie z opiekunem pies może przebywać jedynie w transporterze (nieprzemakalnym i nieprzegryzalnym), a waga psa razem z transporterem nie może najczęściej przekraczać 8kg i podanych przez przewoźnika wymiarów. Podróż w kabinie z nami jest zatem opcją jedynie dla małych psów oraz wspomnianych wcześniej psów przewodników/asystujących (ich nie dotyczy konieczność transportera, jednak nadal muszą być na smyczy, a właściciele muszą posiadać przy sobie kaganiec). Te większe mogą być przewożone jedynie w luku bagażowym w specjalnie przystosowanym kontenerze. Pies musi być w stanie się w nim położyć, czy obrócić i musi być on dobrze zamknięty.

Przewóz psa samolotem wymaga także zaświadczenia o aktualnych szczepieniach oraz na terenie UE paszportu z numerem mikrochipa lub tatuażu zwierzęcia (taki paszport wyda nam weterynarz).

Zamiar podróżowania z psem trzeba koniecznie zgłosić w liniach lotniczych, im wcześniej tym lepiej, najlepiej już przy rezerwowaniu biletu dla siebie, a najpóźniej 24/48h przed odlotem. Niektóre linie muszą wystawić na to odpowiednie zezwolenie. Jest to ważne również dlatego, że niektórzy przewoźnicy dopuszczają przebywanie w kabinie samolotu jedynie określonej (zazwyczaj niewielkiej) liczby psów na danym rejsie.

 

Hunter podróżna butelka z silikonową miseczką

 

Pies w taksówce

Jeśli potrzebujemy przewieźć psa samochodem, a sami nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy skorzystać z usług taxi. Jednak trzeba tutaj bezwzględnie pamiętać o dopytaniu się o taką możliwość przy zamawianiu kursu. Zgoda na przejazd ze zwierzęciem jest jedynie dobrą wolą kierowcy i jeśli nie uprzedzimy o swoich planach, ryzykujemy odmową przejazdu.

Nie każdy kierowca chce przewozić w swoim samochodzie zwierzęta, zwłaszcza jeśli będzie to duży, kudłaty pies, który może zostawić po sobie ślady na tapicerce. Nie każdy też ma do tego przystosowany samochód. Korporacje taksówkarskie oferują takie usługi, czasami za dodatkową niewielką dopłatą, jednak należy o tym powiadomić przy zamówieniu auta.

Istnieją też firmy świadczące usługi stricte taxi dla zwierząt, gdzie samochody są przystosowane i przygotowane na podróż ze zwierzęciem, a czasem nawet bez obecności właściciela. Taka usługa może być bardzo pomocna, gdy w jakiejś nagłej sytuacji potrzebujemy przewieźć psa do weterynarza.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się usługi przewozowe zamawiane za pośrednictwem dedykowanej aplikacji – np. Uber, Bolt, iTaxi. Wszyscy trzej przewoźnicy uruchomili opcję przejazdu ze zwierzętami – podczas zamawiania samochodu wystarczy zaznaczyć, że podróżujemy ze zwierzakiem, przewiezienie zwierząt jest z reguły bezpłatne.

Na koniec pamiętajmy o tym, aby korzystać z komunikacji publicznej z zachowaniem rozsądku, przepisów bezpieczeństwa, kultury wobec swojego zwierzęcia oraz współpasażerów. Przygotujmy także psa i siebie na taką podróż. Ważne jest oswojenie zwierzaka z hałasem i tłumem ludzi oraz ćwiczenie spokojnego zachowania w środkach komunikacji zbiorowej. Sami także bądźmy przygotowani, zwłaszcza jeśli wybieramy się na dłuższy dystans – miejmy ze sobą wodę dla pupila czy chusteczki higieniczne/nawilżane, żeby w razie przykrego wypadku móc po nim posprzątać.
 

Mata dla Psa do Samochodu z Kieszonkami ISO TRADE

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock