Przepis na pierogi z kapustą i grzybami prawdopodobnie w każdym domu jest nieco inny. Niektórzy przygotowują farsz mocno grzybowy, inni grzyby traktują jak akcent smakowy albo nie używają grzybów leśnych tylko pieczarek. Poniższy przepis pozwala na przygotowanie pierogów, które same znikają z talerza! Można je zamrozić na surowo – wystarczy położyć je na desce wyłożonej papierem do pieczenia, wstawić do zamrażarki, a po 3 godzinach już zamrożone przełożyć do woreczka lub pojemnika. Takie pierogi odgrzewamy, gotując je przez 4 minuty we wrzątku.

Czas przygotowania: 2 godziny (plus moczenie grzybów przez co najmniej 2h)

Liczba porcji: 5

Poziom trudności: 3/5

 

Maszynka do lepienia pierogów 15*9.5*2.8cm Kamille KM-8836

 

Składniki na farsz do pierogów z kapustą i grzybami:

  • 500 g kiszonej kapusty
  • 100 g suszonych grzybów
  • 2 cebule
  • 5 łyżek oleju
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki świeżo mielonego czarnego pieprzu
  • 2 liście laurowe
  • 2 łyżeczki ziela angielskiego

Składniki na ciasto do pierogów z kapustą i grzybami:

  • 650 g mąki pszennej typ 500 (pierogowej)
  • 375 ml ciepłej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oleju

 

ciasto

 

Przepis i sposób przygotowania:

  1. Do miseczki wkładamy grzyby. Zalewamy wrzątkiem tak, by je przykryła. Miseczkę przykrywamy talerzykiem i odstawiamy na co najmniej 2 godziny.
  2. W czasie, kiedy czekamy na grzyby, możemy zacząć przygotowywać pozostałe składniki.
  3. Kapustę siekamy na drobniejsze kawałki.
  4. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę i smażymy na małym ogniu do zazłocenia, mieszając raz po raz – zajmie to około 10 minut.
  5. Cebulę i kapustę przekładamy do garnka. Dodajemy sól, pieprz, liście laurowe i ziele angielskie.
  6. Sprawdzamy, czy grzyby zmiękły. Jeśli tak, to wyciągamy je z wody. Wodę wlewamy do kapusty, a grzyby siekamy drobno. Dodajemy do garnka z kapustą.

 

Łyżka cedzakowa 35cm Lamart Wood brązowo-szara

 

  1. Garnek stawiamy na małym ogniu, przykrywamy i gotujemy pod przykryciem przez 30 minut. Kapustę mieszamy co 5 minut.
  2. Kapustę odkrywamy i podgrzewamy tak, by wyparowała z niej woda. Zajmie to chwilę. Odstawiamy do ostudzenia. Uwaga! Farsz do pierogów musi być zimny – ciepły sprawia, że ciasto się rozjeżdża, zamiast się sklejać.
  3. Przygotowujemy ciasto. Do miski wsypujemy mąkę. Mieszamy z solą. Dodajemy wodę, olej i wyrabiamy ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne. Możemy użyć do tego robota planetarnego. Jeśli ciasto nie będzie się chciało połączyć, dodajmy odrobinę wody i mieszajmy dalej. Jeśli będzie ciągle klejące, dodajmy wody i wyrabiajmy, aż będzie piękne i jednolite. Ciasto przykrywamy czystą ściereczką. Odstawiamy na 10 minut.
  4. Na blacie wałkujemy ciasto na placek grubości około 3 mm. Szklanką wykrawamy kółka.
  5. Na środek każdego kółka kładziemy łyżkę farszu i zaklejamy brzegi. Możemy je zabezpieczyć, robiąc szlaczek wzdłuż miejsca klejenia ciasta. Gotowe pierogi przekładamy na blat/deskę/talerz i oprószony mąką.
  6. Pierogi gotujemy we wrzącej i osolonej wodzie przez 1 minutę po wypłynięciu. Serwujemy z masłem i smażoną cebulka.

 

Robot planetarny BOSCH MUMS2EW40

 

Ciasto do pierogów z kapustą i grzybami

Ciasto do pierogów z kapustą i grzybami nie różni się od ciasta na inne pierogi. Składa się z mąki pszennej, wody, soli i oleju, który można pominąć. Przygotowując ciasto na pierogi trzeba mieć wyczucie i cierpliwość. Po pierwsze, musi ono być elastyczne i odchodzić od ręki. Jeśli jest bardzo klejące, to nie uda nam się z niego zrobić pierogów, bo będzie oblepiało blat oraz wałek. Podobnie ciasto zbyt suche rozrywa się w trakcie wałkowania i nie da się z niego uformować pierogów.

Ciasto na pierogi potrzebuje cierpliwości. Tuż po wyrobieniu trzeba je odstawiać na chwilkę, żeby nieco odpoczęło. Dzięki temu w trakcie wałkowania nie będzie się zbiegać i z łatwością skleimy pierogi. Nie należy pomijać tego etapu. Ciasto, którego nie używamy, trzeba zawsze przykrywać czystą ściereczką, żeby nie wysychało.

Poza ciastem glutenowym z mąki pszennej, pierogi można przygotować z mąki bezglutenowej. Znalezienie idealnych proporcji mąk nigdy nie było moim sukcesem, ale z powodzeniem wykorzystywałam gotowe mieszanki mąk bezglutenowych. Te do naleśników świetnie zdają egzamin podczas przygotowania pierogów.

Uwaga praktyczna dla osób malujących paznokcie u rąk: ciasto pierogowe bardzo obkleja paznokcie i zdarza mu się idealnie usuwać lakiery, włącznie z hybrydowymi.

 

Stolnica Bambusowa 58X38Cm Dwustronna Z Rantem Kinghoff Kh-1685

 

Farsz do pierogów z kapustą i grzybami

Farsz do pierogów z kapustą i grzybami to samograj. Można sobie pofolgować z suszonymi grzybami, dając ich naprawdę sporo albo nieco przyoszczędzić i zamiast grzybów suszonych dodać nieco pieczarek, a smak zastąpić jedną śliwką suską sechlońską. To śliwka wędzona, mocno podbijająca smak kapusty, której słodycz nadaje farszowi głębi.

Najważniejsze, żeby przed dodaniem farszu do pierogów przełamać się i go spróbować. Jeśli czujemy, że coś jest z nim nie tak, brakuje mu soli czy ostrości, to moment na doprawienie. Po zamknięciu farszu w cieście pierogowym nie będziemy mogli już nic zrobić.

Temperatura farszu jest ważna. Zimny zwykle jest sztywniejszy i trudniej się z nim pracuje. Natomiast gorący to nie lada wyzwanie, ponieważ skutecznie rozkleja ciasto. Najlepiej sprawdza się farsz w temperaturze pokojowej.

 

Miska nierdzewna kuchenna 3,7 l 28 cm Marka:Florina

 

Więcej sprawdzonych przepisów i kulinarnych porad znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock