Jak działa ogrzewanie postojowe w samochodzie?

W dzisiejszych czasach producenci samochodów są nakierowani na to, by zapewniać odbiorcom swoich pojazdów wysoki komfort. Marki wręcz prześcigają się między sobą, oferując coraz wygodniejsze fotele, skuteczniejsze wyciszenie wnętrza czy liczne systemy wsparcia kierowcy. Niestety zdecydowana większość modeli samochodów nadal nie posiada na fabrycznym wyposażeniu ogrzewania postojowego. Wynika to z różnych powodów – m.in. chęci obniżenia kosztów, zmniejszenia wagi bazowej auta czy szacowanego zużycia paliwa. Brak ogrzewania postojowego w ofertach producentów samochodów w pewien sposób blokuje popularyzację tego znakomitego – z technicznego punktu widzenia – rozwiązania.

Dzięki ogrzewaniu postojowemu możemy nagrzać wnętrze auta jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu. Urządzenie możemy uruchomić zdalnie, także bez wychodzenia z domu. Co więcej, najbardziej popularny typ ogrzewania postojowego, zapewnia wstępne nagrzanie nie tylko wnętrza, ale także silnika pojazdu. Dzięki temu rozpoczynając podróż unikamy zjawiska tzw. zimnego startu, co przekłada się pozytywnie na trwałość jednostki napędowej.

ogrzewanie postojowe

Typy ogrzewania postojowego do samochodu

Ogrzewanie postojowe wodne

Najpopularniejszy rodzaj ogrzewania postojowego, stosowanego w samochodach osobowych to ogrzewanie wodne. Ten rodzaj instalacji opiera się na zamontowaniu pod maską specjalnego agregatu podłączonego do obiegu cieczy chłodzącej w silniku. Kiedy uruchamiamy wodne ogrzewanie postojowe, zasilany paliwem agregat wytwarza ciepło, ogrzewające płyn chłodniczy w układzie pojazdu. Dzięki temu zwiększa się temperatura silnika. Podobnie jak podczas pracy jednostki, nadmiar ciepła jest kierowany kanałami wentylacyjnymi do wnętrza samochodu.

Jeżeli uruchomimy takie ogrzewanie odpowiednio wcześnie przed wyruszeniem w drogę, nie tylko usiądziemy w ciepłej, nagrzanej kabinie samochodu, ale także uruchomimy silnik, posiadający już temperaturę roboczą. Wstępnie rozgrzany olej nie będzie mętny, przez co bardzo szybko nasmaruje wszystkie konieczne podzespoły, redukując opory pracy. W mniejszym stopniu niż przy zimnym rozruchu ucierpią wówczas m.in. panewki wału korbowo-tłokowego, cylindry czy pierścienie tłokowe. Są to elementy kluczowe dla pracy silnika, których ewentualna wymiana generuje wysokie koszty. Stosując wodne ogrzewanie postojowe w zimowych miesiącach, możemy znacznie zwiększyć ich trwałość.

Ogrzewanie postojowe powietrzne

Drugim, najczęściej stosowanym typem ogrzewania postojowego jest ogrzewanie powietrzne. Jest to konstrukcja nieco prostsza, nie mająca połączenia z układem chłodzenia pojazdu, za to wymagająca większej przestrzeni. Taki typ ogrzewania postojowego najczęściej wybierany jest do pojazdów ciężarowych, osobowych busów, pojazdów dostawczych czy terenowych, a także maszyn budowlanych czy rolniczych.
 

Zasada działania ogrzewania postojowego powietrznego opiera się na wykorzystaniu agregatu grzewczego, który pobiera zimne powietrze z wnętrza pojazdu, ogrzewa je i ponownie dostarcza do wnętrza. Agregat uruchamia się, dzięki obecności świecy żarowej, zapalającej paliwo podane przez zintegrowaną pompkę (konieczne jest połączenie ze zbiornikiem paliwa pojazdu). Mechanizmem można sterować zdalnie, przez dedykowany pilot lub aplikację na smartfona. Powietrzne ogrzewanie postojowe to proste rozwiązanie, które pozwala na szybkie podwyższenie temperatury w kabinie pojazdu (szybsze niż w przypadku ogrzewania wodnego), jednak nie ma wpływu na ogrzewanie silnika. W tym przypadku mówimy zatem wyłącznie o zwiększaniu komfortu użytkownika, a nie dodatkowych korzyściach związanych z eksploatacją silnika w bardziej korzystnych warunkach.

podgrzewacz powietrza samochodu

Ogrzewanie postojowe elektryczne i gazowe

Na rynku funkcjonują także inne typy ogrzewania postojowego – elektryczne i gazowe. Są to rozwiązania dedykowane głównie do kamperów oraz przyczep kampingowych, a więc pojazdów mogących spełniać funkcję mieszkalną. W tym przypadku mamy do czynienia najczęściej z prostymi instalacjami. Elementem ogrzewania postojowego gazowego jest butla z gazem lub dedykowany zbiornik LPG. Spalający się gaz emituje ciepło poprzez specjalny grzejnik lub ekran grzewczy.

W przypadku ogrzewania postojowego elektrycznego konieczne jest posiadanie zewnętrznego źródła napięcia. Rozwiązanie to sprawdza się np. na parkingu dla kamperów. Wystarczy podłączyć kabel do gniazdka, by znajdujący się wewnątrz pojazdu grzejnik czy grzałka zaczął pracować.

Swego rodzaju ciekawostką jest elektryczne ogrzewanie postojowe dedykowane samochodom osobowym, które dzięki wykorzystaniu grzałek przepływowych może ogrzewać silnik pojazdu. Zaletą tego rozwiązania jest prostota instalacji i niezużywanie paliwa pojazdu. Wadą konieczność każdorazowego odłączenia kabla zasilającego od pojazdu przed wyruszeniem w drogę oraz zużycie energii elektrycznej.

Montaż ogrzewania postojowego – opinie

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy w ich pojeździe warto zamontować ogrzewanie postojowe. Argumentami na „tak” są tu przede wszystkim komfort użytkowania pojazdu w chłodniejszej porze roku oraz (w przypadku ogrzewania wodnego) stworzenie korzystnych warunków startu dla silnika. Za minus poczytywany jest koszt instalacji – część osób nie chce płacić zbyt dużo za sprzęt wykorzystywany tylko przez kilka miesięcy w roku.

Warto zauważyć, że montaż ogrzewania postojowego w pojeździe może się zwrócić. Sama instalacja pobiera bardzo niewiele paliwa – często zaledwie ok. 0,25 l na godzinę pracy. Jeżeli pracujący agregat ogrzeje silnik do temperatury roboczej przed startem, po uruchomieniu będzie on spalał znacznie mniej paliwa niż po zimnym starcie. Oszczędności będą tym większe, im częściej poruszamy się pojazdem na krótkich dystansach. Pamiętajmy także o mniejszym zużyciu podzespołów silnika, które przekłada się na trwałość jednostki. Remont silnika – jeżeli byłby konieczny - może kosztować wielokrotnie więcej niż ogrzewanie postojowe, nawet to z wysokiej półki cenowej.

podgrzewcz powietrza do samochodu

Ogrzewanie postojowe – jaką instalację wybrać?

Pionierem w popularyzacji ogrzewania postojowego jako rozwiązania do samochodów cywilnych była firma Webasto. Do dziś wiele osób używa nazwy tej firmy jako synonimu ogrzewania postojowego w ogóle. Innym potentatem na tym rynku jest niemiecka firma Eberspächer. Warto sprawdzić także ofertę innych, mniej znanych marek, których produkty mogą być dostępne w niższych cenach.

podgrzewacz samochodowy

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com