Dlaczego naczynka pękają – co jest powodem skóry naczynkowej?

W warunkach idealnych skóra sama radzi sobie z problemem. Prześledź popularny scenariusz: wchodzisz z mrozu do ciepłego pomieszczenia i rozgrzewasz się gorącą herbatą. Co w tym czasie robią twoje naczynka? Skurczone do granic możliwości na mrozie nagle rozszerzają się pod wpływem wysokiej temperatury i parującego prosto w nos napoju. Po kilku minutach przyzwyczajają się do ciepła i wracają do naturalnych rozmiarów – żadnych szkód.

Gorzej, jeśli są delikatne i zamiast wrócić do poprzedniej formy, pozostają rozszerzone, a ten stan utrwala się z dnia na dzień, aż wreszcie naczynko pęka, przestaje działać i przybiera mocny, czerwony odcień. Skóra wytwarza kolejne, zdrowe naczynko w miejsce uszkodzonego, więc niekorzystny scenariusz może się powtarzać w nieskończoność. Gdzie szukać źródła kłopotów?

Po pierwsze: delikatność naczyń jest cechą dziedziczną. Dlatego już w dzieciństwie pojawia się skłonność do zaróżowień na policzkach często błędnie odbierana jako „zdrowe rumieńce”. Jednak to tylko jedna z wielu przyczyn, dla których ścianki naczyń krwionośnych tracą elastyczność i w efekcie przestają pełnić swoją funkcję.

Kolejne przyczyny to:

  • zanieczyszczone powietrze,
  • nagłe zmiany temperatur,
  • sztuczne ogrzewanie (sauna, klimatyzacja),
  • słońce,
  • nadmiar alkoholu i papierosów,
  • hormony – a dokładniej estrogeny,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • naturalne procesy starzenia się skóry.

Uriage Roseliane Riche, krem do cery naczynkowej, 50 ml

Naturalna pielęgnacja cery naczynkowej – jakie składniki będą bezpieczne i skuteczne?

Natura daje spory wybór wyciągów z roślin i owoców oraz witamin, które nie tylko zahamują pękanie naczynek, ale również je ochronią i zmniejszą widoczność tych rozszerzonych. Sprawia to, że naturalna pielęgnacja cery naczynkowej staje się naprawdę skuteczna, a przy tym bezpieczna. Warty uwagi jest miłorząb japoński bogaty we flawonoidy. Użyty w kremie do twarzy uszczelni, wzmocni i uelastyczni ścianki naczyń krwionośnych.

Podobnie zadziała witamina C w dużej dawce, z kolei B3 zabezpieczy cerę przed gwałtownymi zmianami temperatur. Wyjątkowo skuteczne są też składniki przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne jak witamina K oraz ekstrakt z arniki górskiej, a także kasztanowiec, rutyna, ekstrakt z kwiatów mirtu, oczaru, bluszczu i żurawiny. Wszystkie obkurczają rozszerzone naczynia.

Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej – o czym pamiętać?

Pierwsza z podstawowych zasad pielęgnacji cery naczynkowej to unikanie gorących kąpieli oraz mycia twarzy zbyt ciepłą wodą. Poza tym naczynka nie lubią ostrych peelingów i mydła. Warto zamienić je na delikatny peeling enzymatyczny oraz wodę micelarną.

Unikanie słońca to dobry pomysł, podobnie jak zbyt intensywnego masażu, mocnej kawy i perfumowanych kosmetyków. Zamiast tego warto mieć pod ręką krem z filtrem, a w codziennej diecie dobrze pamiętać o witaminie C: natka pietruszki, ziemniaki, czerwona papryka i czarna porzeczka – one zawierają jej najwięcej.

Pielęgnacja cery naczynkowej z trądzikiem różowatym

Cera naczynkowa w szczególnych przypadkach może wymagać konsultacji dermatologa. Jeśli czujesz, że zaczerwienienie w okolicy nosa i policzków utrzymuje się bardzo długo, a czasem nawet swędzi i piecze, nie czekaj. Może się okazać, że to prosta droga do trądziku różowatego. Jego kolejne stadium to drobne, czerwone krostki i grudki zlokalizowane dokładnie w miejscu wcześniejszych zaczerwienień.

Warto wspomnieć, że trądzik różowaty wymaga bardzo delikatnego traktowania. Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że ważna jest nie tylko temperatura, ale i jakość wody, którą jest myta twarz. Im twardsza, tym gorzej. Woda mineralna sprawdzi się najlepiej w pielęgnacji wrażliwej cery naczynkowej, ale można też używać wody przefiltrowanej.

4 kroki skutecznej pielęgnacji wrażliwej cery naczynkowej

· Pielęgnacja cery naczynkowej: oczyszczanie

Wybieraj kosmetyki dla cer naczynkowych, albo bardzo wrażliwych. Ideał to dwa etapy mycia: woda micelarna (by usunąć makijaż), a potem emulsja lub żel, które nie zawierają mydła, np. Tołpa Green, Naczynka, żel wzmacniający do mycia twarzy.

tołpa, green naczynka, wzmacniający żel do mycia twarzy, 150 ml

· Pielęgnacja cery naczynkowej: nawilżanie

Krem powinien nie tylko nawilżać, ale przede wszystkim łagodzić zaczerwienienia, wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych i chronić przed zmianami temperatur. Możesz spróbować formuły na dzień z rutyną i witaminą C oraz SPF 15 Bielenda Professional, krem na naczynka.

bielenda krem na naczynka

· Pielęgnacja cery naczynkowej: maseczka

Raz w tygodniu zaaplikuj specjalną maseczkę dla cer naczynkowych, która zauważalnie zredukuje zaczerwienienia, a przy okazji nawilży skórę. Warty uwagi jest krem-maseczka marki Floslek, Naczynka pro.

Floslek, Naczynka pro, krem-maseczka, 75 ml

· Pielęgnacja cery naczynkowej: sera do zadań specjalnych

Jeśli czujesz, że codzienna pielęgnacja to za mało, raz na kilka dni zastosuj bogate serum na naczynka, aplikując je pod krem. Wybierz np. Dermofuture Precision, kurację uszczelniającą naczynka, z witaminą K. Ważne: cera naczynkowa źle toleruje nadmiar kosmetyków, więc w tym wypadku serum to wystarczająca warstwa dodatkowa.

Dermofuture Precision, kuracja uszczelniająca naczynka z witaminą K, 20 ml

Choć może być to dla wielu osób zaskoczeniem, dodatkowym wsparciem w pielęgnacji cery naczynkowej jest delikatny makijaż. Świetnie sprawdzi się tu pielęgnacyjny, mineralny puder Annabelel Minerals.

Annabelle Minerals, podkład mineralny kryjący Golden Fair, 4 g

Więcej porad pielęgnacyjnych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.