Gotowanie na indukcji 

Proces przygotowywania potraw na płycie indukcyjnej znacznie różni się od użytkowania płyt ceramicznych czy tradycyjnych kuchenek gazowych. Przede wszystkim, ta nowoczesna forma wymaga odpowiedniej pielęgnacji i sprzętu – inaczej niż w przypadku kuchenki gazowej. Osoby, które zdecydowały się na wprowadzenie płyt indukcyjnych w swoim domu, najczęściej muszą liczyć się z koniecznością wymiany podstawowego wyposażenia - garnków.

Inwestycja ta bywa jednak bardzo korzystna: płyty indukcyjne oferują możliwość o wiele szybszego i sprawniejszego przyrządzania potraw. Wpływa na to szereg funkcji, jakie posiada taki sprzęt – od czasomierza na polach indukcyjnych, poprzez automatyczne wyłączanie, aż po łączone pola grzewcze. Co więcej, indukcja jest bardzo łatwa do wyczyszczenia, czego nie można powiedzieć o jej gazowym odpowiedniku.

Płyta indukcyjna ma jednak swoje wymagania. Przede wszystkim dotyczą one materiałów, z jakich muszą być wykonane podgrzewane elementy, aby sprzęt nie uległ uszkodzeniu. Każdy, kto posiada płytę indukcyjną, powinien mieć w swoim wyposażeniu dobry zestaw garnków. Jakie garnki kupić na indukcję?

Garnki na indukcję – na co zwrócić uwagę? 

Decydując się na zakup kompletu garnków na indukcję, należy dobrze przyjrzeć się ich parametrom. Dzięki temu ten kuchenny sprzęt posłuży przez długie lata, jednocześnie dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Fundamentalną częścią każdego garnka jest dno. W przypadku indukcji ma ono ogromne znaczenie.

 

Zestaw garnków BERLINGERHAUS Jewellery Collection BH-6663

 

Dno garnka 

Gotowanie na płycie jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy akcesoria te posiadają tak zwane dno ferromagnetyczne. To właśnie ono jest odpowiedzialne za grzanie potraw, znajdujących się wewnątrz garnków – przewodzi bowiem energię z indukcji do zawartości. Gdy przyrząd nie posiada takiego dna, pod żadnym pozorem nie można kłaść go na płycie! Warto także pamiętać, że dno powinno być idealnie płaskie.

Bardzo istotnym parametrem jest także jego grubość. Jeżeli chodzi o warstwy dna, w garnkach indukcyjnych króluje jedna zasada – im więcej, tym lepiej. Zazwyczaj dotyczy ona akcesoriów wykonanych ze stali nierdzewnej. To właśnie one najsłabiej przewodzą ciepło, dlatego pomiędzy poszczególnymi warstwami umieszczone zostają wkładki aluminiowe lub miedziane. Zaleca się więc, by osprzęt ten posiadał minimum 3 warstwy. Wśród kompletów z grubym dnem szczególnie polecamy dwunastoelementowy zestaw od marki Tadar z serii Alaska.

 

Komplet garnków TADAR Alaska, 8 elementów

 

Wymiary garnków 

Zastanawiając się, jakie garnki na indukcję wybrać, warto przeanalizować także parametry posiadanej płyty – z wyszczególnieniem średnicy pól grzewczych. Dzięki tym informacjom będzie można dobrać średnicę garnków. Zazwyczaj producenci podają takie dane już na samym początku instrukcji obsługi. Co nowocześniejsze sprzęty potrafią również samodzielnie wykryć wielkość sprzętu oraz miejsce jego położenia.

Uchwyty 

Gotowanie na indukcji jest bezpiecznym i łatwym procesem. Jednak i w tym przypadku można sparzyć się nagrzanymi uchwytami – zarówno bocznymi, jak i przy pokrywce. Z tego względu warto wybierać produkty, w których te elementy są wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła. Niekiedy komplet garnków na indukcję posiada odczepiane chwytaki. Są to uchwyty, które można odmontować na czas gotowania, a następnie przyczepić, gdy nadchodzi potrzeba zdjęcia garnka z płyty. Takie rozwiązanie pozwala na używanie sprzętu w piekarniku oraz ułatwia przechowywanie.

 

Komplet garnków emaliowanych SILESIA RYBNIK Balbina Soft Blue, 8 elementów

 

Zestaw garnków na indukcję – z jakiego tworzywa? 

Obecny rynek akcesoriów kuchennych obfituje w innowacyjne rozwiązania dla użytkowników płyt indukcyjnych. Producenci oferują garnki z różnorodnych materiałów. Najpopularniejszym jest oczywiście stal nierdzewna. Wykonane z niej zestawy są stosunkowo tanie, stąd też liczne zainteresowanie tego typu produktami. Doskonałym przykładem jest dziewięcioelementowy komplet garnków MPM MGK-07.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także sprzęt wykonany z teflonu. Ta nieprzywierająca powłoka wydłuża życie garnków, dzięki czemu można korzystać z ich walorów przez długie lata. Popularnym materiałem są także garnki żeliwne – najdroższe, jednak bez wątpienia najodporniejsze z oferowanych rozwiązań na płyty indukcyjne.

Popularność zyskują również komplety wykonane z ceramiki. Mogą być nią pokryte zarówno całe garnki, jak i wewnętrzna powłoka. Produkcją tego rodzaju sprzętu kuchennego zajmuje się m.in. marka Gerlach, oferująca różnorodne zestawy. W ofertach Empiku znajduje się także ośmioelementowy komplet firmy ZILNER z serii GOLD ZL-7209, wykonany z połączenia ceramiki z marmurem. Modnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest również emaliowanie garnków indukcyjnych. Różnorodne i wieloelementowe zestawy oferuje choćby polska firma SILESIA RYBNIK. Emaliowana powłoka doskonale się prezentuje, jednocześnie spełniając wymagania każdego kucharza.

 

GARNKI MARMUROWO-CERAMICZNE 8 ELE. ZILNER GOLD ZL-7209

 

Jakie garnki kupić na indukcję?  

Odpowiedzi na to pytanie są bardzo różnorodne. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i możliwości. Przy zakupie warto jednak pamiętać, że akcesoria te będą służyć przez długie lata, dlatego inwestycja ta z czasem się zwróci. W podjęciu decyzji mogą pomóc także aspekty, związane z dodatkowymi funkcjami – np. możliwością mycia przyrządów w zmywarce, czy użytkowania w piekarniku.

Z racji wzrastającego zapotrzebowania na zestawy garnków na płytę indukcyjną ich produkcja stale się rozwija. Z tego względu producenci oferują coraz to nowsze i bardziej innowacyjne rozwiązania. Przed podjęciem decyzji o kupnie warto więc dobrze przeanalizować dostępne modele i ich parametry.

Sprawdź też koniecznie nasz dział Poradniki na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock