Czysta woda w basenie ogrodowym – jak się do tego zabrać?
Pyłki roślin, liście, martwe owady – wszystkie te niechciane „dodatki” szybko pojawiają się w basenowej wodzie. Do tego dochodzą mikroorganizmy naturalnie bytujące w środowisku wodnym.
W walce o czystą wodę w basenie masz jednak wielu sprzymierzeńców: pompy filtrujące, siatki do wyławiania drobnych śmieci oraz chemię basenową. Regularne czyszczenie basenu, filtrowanie wody i stosowanie chemicznych środków pomaga utrzymać zbiornik w dobrym stanie. Jeśli będziesz pamiętać o tym, aby stosować się do najważniejszych zasad, woda zachowa czystość dłużej.
Jak dbać o basen ogrodowy?
Przed wszystkim musisz zadbać o wymuszony ruch wody oraz jej skuteczną filtrację. Do tego celu wykorzystaj pompę filtrującą. Zapewnia ona przepływ wody i odfiltrowuje wszystkie zanieczyszczenia, które się w niej znajdują. Skuteczna pompa z filtrem wykorzystującym, np. piasek kwarcowy zapewnia wysoki poziom oczyszczenia wody.
Pompa z filtrem – gwarancja czystej wody w basenie
Na rynku dostępne są dwa typy filtrów do wody basenowej:
- papierowe (do małych modeli)
- syntetyczne
Szukając najlepszej pompy do swojego przydomowego basenu, zwróć uwagę na jej wydajność. Pompa basenowa powinna być w stanie przefiltrować całą wodę w basenie cztery razy w ciągu doby. Dobrym pomysłem jest też użycie pływającego skimmera, który dodatkowo filtruje wodę z większych zanieczyszczeń.
Przeczytaj artykuł o czyszczeniu basenu ogrodowego.
Usuwając drobne, często niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia, nie możesz zapominać o tych większych, których należy pozbywać się z wody na bieżąco. Zaleganie różnych resztek może powodować rozwój mikroorganizmów. W rezultacie doprowadzi to do zielenienia i zakwitu wody oraz do powstawania nieprzyjemnego osadu na dnie i ściankach zbiornika.
Zadbaj też o to, aby użytkownicy nie wchodzili do wody z trawą lub piachem na stopach.
Usuwanie na bieżąco liści z powierzchni basenu ogrodowego
Większe pływające elementy możesz łatwo usunąć za pomocą specjalnej siatki na długim trzonku lub na kiju teleskopowym. W ten sposób wyłowisz liście, trawę, a także utopione owady. Warto robić to na bieżąco, zanim zaczną się rozkładać.
Usuwanie glonów w basenie ogrodowych
Woda w basenie ma stały kontakt z powietrzem i jest ogrzewana, a zbiornik, w którym się znajduje, zazwyczaj jest płytki. Taka stojąca woda to doskonałe środowisko dla glonów, o czym bardzo szybko się przekonasz, jeśli nie będziesz regularnie oczyszczał i uzdatniał zawartości basenu. Gdy tylko zaobserwujesz, że w twoim basenie ogrodowym pojawiły się pojedyncze glony, koniecznie usuwaj je na bieżąco.
Gdy na dobre zadomowią się w środowisku wodnym, niezwykle ciężko jest się ich skutecznie pozbyć. Pamiętaj też, że dobrze jest raz na kilka dni podmienić około 5% wody basenowej na świeżą. Takie działanie pomoże zapobiec inwazji niepożądanych mikroorganizmów.
Regularne czyszczenie dna basenu i ścianek
Dno oraz ściany basenu dobrze jest czyścić za pomocą specjalnych odkurzaczy basenowych podłączanych do pompy. Zasysana woda jest filtrowana i oczyszczana z zanieczyszczeń. W ten łatwy sposób możesz skutecznie pozbyć się warstwy osadzającej się na powierzchni basenu.
Zasłanianie basenu zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń. Pamiętaj także o tym, że warto przykrywać basen zawsze wtedy, gdy nikt z niego nie korzysta. Dzięki temu zapobiegasz wpadaniu do niego owadów i różnych innych zanieczyszczeń. Poza tym zabezpieczasz wodę przed nadmiernym wychłodzeniem lub nagrzaniem.
Stosowanie chemii basenowej do oczyszczania wody
Czysta woda w basenie to także zasługa odpowiednich substancji chemicznych. Chlor w specjalnych tabletkach skutecznie rozprawia się z biologicznymi zanieczyszczeniami, które z czasem pojawiają się w basenie. Co więcej, chlorowanie uzdatnia wodę oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu wody. Dostępne są specjalne dozowniki ułatwiające ten proces. Warto także zainwestować w urządzenie do mierzenia poziomu chloru w wodzie.
Jeśli nie chcesz lub z jakiegoś powodu nie możesz stosować tej substancji, ciekawą alternatywą jest zakup specjalnego urządzenia do ozonowania wody. Takie rozwiązanie jest nieco korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Użycie ozonatora nie powoduje podrażnienia skóry, które czasami pojawia się po kontakcie z chlorowaną wodą.
Stosowanie filtracji, regularne usuwanie większych zanieczyszczeń i używanie chemii w razie potrzeby – te trzy podstawowe czynności pomagają zachować świeżość wody basenowej. Sprawdź sam, jakie to proste.
Więcej artykułów znajdziesz w poradnikach w sekcji Dom i ogród.
Zdjęcia - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)