Tradycyjny bigos – najlepsza kuchnia polska! 

Bigos to nie danie, to zjawisko. Ile osób zapytamy o najlepszy bigos, tyle dostaniemy odpowiedzi. Cześć osób robi bigos z samej kiszonej kapusty, jedni tylko z młodej, inni mieszają obie kapusty w sobie znanych proporcjach. Niektórzy do bigosu dodają tylko boczek, a jeszcze kolejni dużo rodzajów surowego mięsa. Są tacy, którzy do bigosu dodają ziemniaki i tacy, którzy do garnka wrzucają jabłka. Wreszcie są też weganie, którzy potrafią wyczarować wspaniały bigos bez żadnych produktów odzwierzęcych.

 

Kuchnia polska (okładka twarda)

 

Jak przygotować tradycyjny bigos szybko? 

Bigos zawsze wymaga czasu – wolnego gotowania, studzenia i ponownego podgrzewania. Rozwiązaniem dla niecierpliwych może okazać się wolnowar. Urządzenie ustawiamy na niską temperaturę i pozwalamy zawartości gotować się około 16-20 godzin – bez stania nad garnkiem. Minusem tego rozwiązania jest mała ilość bigosu – kapusta bardzo zmniejsza swoją objętość. Jeśli wypełnimy nią garnek i otworzymy go dopiero po wielu godzinach, otrzymamy miskę pysznego bigosu.

 

Wolnowar RUSSELL HOBBS Compact Home 25570-56

 

Jak przygotować bigos staropolski? 

Bigos staropolski – przepis

Składniki:

  • 1 kilogram mięsa
  • 1 główka kapusty (około 1-1,5 kg)
  • 1-1.5 kg kapusty kiszonej
  • 800 – 100 g suszonych grzybów
  • 1 jabłko
  • 2 cebule
  • 10 wędzonych śliwek
  • Odrobina oleju
  • 5 liści laurowych
  • 1 łyżka ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 2 łyżki soli

 

Bigos 1

 

Tradycyjny, staropolski bigos kojarzy nam się z przepychem, wspaniałym aromatem, pieczołowitym przygotowaniem każdego ze składników. Do przygotowania bigosu potrzebujemy przede wszystkim czasu i cierpliwości. Im więcej razy pozwolimy bigosowi się podgrzać i ostudzić, tym lepiej smakuje. To właśnie magia cierpliwości.

Do bigosu potrzebujemy około 1 kilograma mięsa – najlepiej, żeby 1/3 stanowił wędzony boczek, a 2/3 pokrojona w kawałki wołowina i wieprzowina. Ja jestem fanką wołowej łaty i wieprzowej karkówki – polecam wam poszukanie mięsa dobrej jakości. W dużej sieci supermarketów można kupić wieprzowinę puławską, która jest hodowana w tradycyjny sposób i niepowtarzalnie smakuje.

Cebule siekamy w kosteczkę, jabłko obieramy i ścieramy na tarce. Kapustę szatkujemy nożem na cienkie kawałki. Grzyby wrzucamy do miseczki i zalewamy wrzątkiem tak, by je przykrył. Zostawiamy do namoczenia, najlepiej na noc.

Na dno garnka wlewamy odrobinę oleju, przesmażamy cebulę, aż zmięknie. Dodajemy resztę składników – kapustę kiszoną i surową, mięso, jabłko, śliwki, grzyby wraz z wodą z zalewy. Dodajemy 5 liści laurowych, 1 łyżkę ziaren ziela angielskiego, 1 łyżeczkę ziaren pieprzu i 2 płaskie łyżki soli. Gotujemy na wolnym ogniu, mieszając co jakiś czas. Jeśli wszystkie składniki nie od razu zmieszczą się w garnku, po prostu dodawajmy je sukcesywnie w miarę jak w garnku będzie się zwalniało miejsce.

Bigos gotujemy na małym ogniu, raz po raz mieszając, przez 3-4 godziny. Studzimy, odgrzewamy mieszając, studzimy. Warto to powtórzyć przez dwa dni, a trzeciego cieszyć się smakiem pysznego bigosu.

Uwaga! Sprawdzajcie smak bigosu co jakiś czas. Jeśli brakuje mu soli, to dodawajcie ją bardzo ostrożnie – najlepiej doprawić bigos tak porządnie tuż przed podaniem. W trakcie gotowania redukuje się ilość płynu i jeśli przesadzimy z solą, to jej smak w końcowym daniu będzie nie do zniesienia.

 

Zestaw garnków ZWIEGER Practi Plus

 

Jak przygotować bigos z boczniakami? 

Bigos z boczniakami – przepis

Składniki:

  • ½ kg kapusty surowej
  • ½ kg kapusty kiszonej
  • ½ kg boczniaków
  • 5 śliwek
  • 1 cebula
  • 2 liście laurowe
  • 1 łyżeczka ziela angielskiego
  • kilka ziarenek pieprzu
  • ew. łyżka koncentratu pomidorowego / ¼ szklanki sosu sojowego

 

Bigos 2

 

Bigos wege z boczniakami przygotowujemy tak samo jak każdy inny bigos. Jeśli chcemy go przygotować w wersji z mięsem, to warto połowę suszonych grzybów zastąpić 250 g boczniaków pokrojonych i przesmażonych na patelni przed dodatniem do bigosu. Na dno garnka wlewamy olej, dodajemy posiekaną w kostkę cebulę i smażymy do zezłocenia, dodajemy posiekaną surową kapustę, kapustę kiszoną, starte na tarce jabłko, śliwki, przyprawy, 1 płaską łyżkę soli i koncentrat pomidorowy. Gotujemy na małym ogniu.
W czasie kiedy gotuje się kapusta przygotowujemy boczniaki: myjemy je, kroimy w paski i przesmażamy na patelni z każdej strony. Wrzucamy do bigosu i wszystko gotujemy na małym ogniu, mieszając raz po raz. Jeśli nie mamy czasu, a kapusta jest już miękka, to możemy do niej dodać sos sojowy – on doda nam smaku umami, który naturalnie wytworzyłby się po dłuższym gotowaniu. Taki bigos smakuje rewelacyjnie z pajdą porządnego żytniego chleba.

 

Garnki duże KLAUSBERG KB-7177, zestaw, 3 elementy

 

Jak zrobić bigos wegetariański i wegański? 

Każdy bigos bez mięsa jest wegański – nie dodajemy do niego przecież żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Możemy go przygotować podobnie jak bigos staropolski zupełnie pomijając w przepisie mięso, ale dodając do kapusty 1 łyżkę koncentratu pomidorowego i 2 łyżki sosu sojowego. Kapusta z grzybami gotowania wystarczająco długo będzie miała cudowny smak.

 

Jadłonomia po polsku (okładka twarda)

 

Jakich przypraw użyć go bigosu? 

Podstawą bigosu jest sól, liść laurowy, ziele angielskie, ziarenka pieprzu. Ja zamiast zwykłych śliwek suszonych w wersji wege dodaję do bigosu wędzone śliwki. One świetnie imitują smak boczku, dodają bigosowi głębokiego smaku umami i słodyczy. Są genialne i bardzo je lubię, dodane do tofu niesamowicie zmieniają jego smak!

Niektórzy do bigosu dodają kminek, ale to bardzo kontrowersyjna przyprawa w Polsce. Do bigosu pasuje też szczypta mielonej kolendry i świeżo otarta gałka muszkatołowa. Jeśli przygotowujemy bigos z mięsem, to możemy pokusić się o dodanie kilku suszonych owoców jałowca. Jednak prawda jest taka, że żadne przyprawy nie zastąpią smaku, który rozwija się dzięki długiemu gotowaniu kapusty z dodatkami. Po prostu – najlepszą przyprawą do bigosu jest nasza cierpliwość.

 

Łyżka do bigosu TADAR Preto, czarna, 7x34 cm

 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcia w tekście: źródło: shutterstock.com