1. Sypialnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim naturalność

Skandynawia słynie ze spokoju, harmonii oraz bliskości z przyrodą. Żeby jak najlepiej oddać ducha tego regionu, do wystroju wybranego wnętrza powinieneś wybierać naturalne elementy. Na pokrycie podłogi dobrze jest nabyć drewno o naturalnej barwie. Cała sypialnia powinna zostać utrzymana w jasnych kolorach. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na ściany i meble białe, szare lub w barwach drewna. Te chłodne odcienie powiększą optycznie przestrzeń. Świetnie nadadzą się więc do małych sypialni.

Jeśli marzy ci się skandynawski styl, ale nie do końca podobają ci się gładkie ściany, nic straconego! To nie jedyna opcja, żeby nie wychodzić spoza kanonu. Możesz zdecydować się na tapetę. Pozostając w zgodzie z naturalnymi wzorami, masz do wyboru motywy roślinne, czy też zwierzęce.

2. Styl skandynawski = sypialnia stworzona z umiarem

Styl skandynawski charakteryzuje się umiarem. Co to oznacza w praktyce? Decydując się na taki wystrój, powinieneś ograniczyć liczbę mebli wyłącznie do tych niezbędnych. Dlatego warto tu postawić na ich pojemność. Nie są też mile widziane dekoracje w dużych ilościach. Zarówno te stojące na komodach i szafkach nocnych, jak i te wiszące na ścianach, powinny być dobrane tak, żeby nie zagracać pomieszczenia. Przy wybieraniu ozdób ważne jest, by były wyraźnym akcentem aranżacji, ale nie dominowały całości.

Mała sypialnia w stylu skandynawskim zyska na przestronności, ponieważ jasne barwy wizualnie powiększą pomieszczenie. Poza tym brak zbędnych akcesoriów sprawi, że zachowanie porządku nie będzie problematyczne.

Ponadto w takim wystroju ważniejsza od dużej liczby mebli i dodatków jest ich jakość. Dlatego powinieneś zdecydować się na drewno oraz wysokogatunkowe tkaniny. Mile widziane są też kwiaty. Ale pamiętaj, żeby unikać tych o silnym zapachu. W ich towarzystwie sen może nie być przyjemny.

3. Dobrze dobrane oświetlenie nada przytulności

W stylu skandynawskim dąży się do jak największej naturalności. Nie jest inaczej, jeśli chodzi o wybór oświetlenia. Unikaj więc żółtego i kolorowego światła. Dobrym wyborem będzie lampa wisząca, jako główne źródło, oraz kilka mniejszych. Możesz na przykład dobrać lampki, które postawisz na stolikach nocnych. Ze stylem skandynawskim świetnie łączą się okrągłe formy w jasnych kolorach, takich jak biel, szarość czy brąz.

Pamiętaj również o tym, żeby światło słoneczne bez przeszkód wpadało do pomieszczenia. Skandynawowie rzadko używają zasłon czy firanek. Częstym wyborem są u nich rolety. Dzięki temu, że można je zwinąć, odkrywają okno właściwie w całości. To zapewnia odpowiedni dostęp promieni słońca w ciągu dnia. Pomaga to też zaoszczędzić na korzystaniu z energii elektrycznej – włączysz sztuczne oświetlenie dopiero wtedy, gdy zapadnie zmierzch.

4. Meble skandynawskie do sypialni muszą być pojemne

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. Mimo że klasyką, wybieraną w stylu skandynawskim, jest drewno, to równie dobrze ramy mebla mogą być metalowe. W estetykę tego kanonu najlepiej wpiszą się te o ciemnych barwach, stworzą wtedy dyskretny kontrast z resztą wystroju.

Dobrym wyborem jest łóżko z pojemnikiem, gdzie możesz schować dodatkową pościel, czy koce. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca w szafie. A może nie jesteś fanem łóżek i wolisz sam materac? To też opcja, która jest w pełni akceptowana przy tym stylu. Sprawdzi się zwłaszcza w sypialni na poddaszu w stylu skandynawskim, gdzie zazwyczaj łóżko znajduje się pod skosem. Zwykle nie ma tam wystarczająco dużo przestrzeni, żeby wstawić i ramę. Możesz również pokusić się o położenie materaca na pomalowanych na jasny kolor paletach. To rozwiązanie stosunkowo niedrogie, a przy tym oryginalnie wyglądające oraz wygodne.

Urządzając sypialnię w duchu skandynawskim, powinieneś postawić na drewniane meble. Warto też wziąć pod uwagę ich pojemność. Łatwiej jest dbać o porządek, gdy wszystkie ubrania i potrzebne rzeczy bez problemu można schować.

Stoliki nocne nie tylko nadadzą harmonii wystrojowi pomieszczenia, ale będą też użyteczne. Na nich możesz postawić lampki, a dodatkowo na przykład szklankę wody na noc. Jeśli lubisz czytać książki, to też świetne miejsce na ich odłożenie.

5. Naturalne dodatki nadadzą sypialni charakteru

Co prawda ich ilość powinna zostać ograniczona, ale nie są zakazane. Ozdoby, które wybierzesz do swojej sypialni, powinny być stworzone z naturalnych materiałów. Z wystrojem skandynawskim dobrze komponują się szczególnie te o miękkich kształtach.

Również pościel z bawełny o wzorze dopasowanym do całości aranżacji może być oryginalnym dopełnieniem, nadającym charakteru pomieszczeniu. Często wybieranym motywem są te leśne, z którymi kojarzy się Skandynawia. Nie zapominaj też o ciepłych kocach, pledach czy narzutach. One też świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny, a przy tym ochronią cię przed chłodem. Łóżko warto też ozdobić poduszkami.

Jeśli masz do zagospodarowania wystarczająco dużo miejsca na podłodze, zastanów się nad koszami plecionymi z trawy morskiej albo bambusa. Nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale są również dobrym sposobem na dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Przy łóżku możesz również położyć chodnik lub puszysty dywan.

Świetnym dodatkiem są także świece. Pomogą ci wprowadzić jeszcze bardziej przytulny nastrój.

Styl skandynawski to świetny sposób na aranżację sypialni. Nie ma tutaj znaczenia, czy dysponujesz dużą, czy niewielką przestrzenią. Każde pomieszczenie będzie w nim wyglądało dobrze. Ważne jest, żeby zaaranżować je rozsądnie, a w efekcie będziesz cieszyć się przytulnym wnętrzem, które pomoże ci się zrelaksować i zapewni dobry sen.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock