Woda w kranie może zawierać szkodliwe związki chemiczne oraz chlor. Aby zapobiec zdrowotnym dolegliwościom związanym z piciem zanieczyszczonej wody, powstały dzbanki filtrujące. Urządzenia te skutecznie zatrzymują wszelkie nieczystości i oczyszczają wodę. Co więcej, są bardzo proste w obsłudze, a w przypadku użycia wkładów filtrujących wzbogacających wodę w magnez, można dostarczyć organizmowi dodatkową porcję tego pierwiastka. W naszej ofercie znajdują się dzbanki filtrujące popularnych marek, m.in. Brita, Dafi, Aquaphor.
Podstawowa wersja dzbanka do filtrowania wody jest wykonana z plastiku, który jest tańszy, lżejszy oraz bardziej odporny na uszkodzenia niż jej szklany odpowiednik. Dzbanki filtrujące szklane są natomiast bardziej ekologiczne i łatwiejsze w czyszczeniu. Dla osób, które nie chcą, aby naczynie wyróżniało się na tle innych, stylowych przyborów kuchennych, dobrym wyborem będzie dzbanek filtrujący czarny, który wpasuje się w każde eleganckie wnętrze.
Dzbanki filtrujące Brita zostały zaprojektowane tak, aby zmieścić się na drzwiach lodówki. Niektóre modele wyposażone są w LED-owy wskaźnik, który informuje użytkownika o konieczności wymiany wkładu filtrującego.
Dzbanki filtrujące Aquaphor występują w plastikowej oraz szklanej wersji. Te wykonane z tworzywa sztucznego nie zawierają BPA, czyli szkodliwego dla zdrowia związku chemicznego. W ofercie znajdują się urządzenia o różnej kolorystyce m. in. różowy, czerwony i biały oraz o różnych kształtach.
Firma Dafi to polska marka produkująca naczynia filtrujące oraz butelki filtrujące. Używając tych produktów użytkownik dba o środowisko. Dzięki różnorodności kształtów, kolorów oraz pojemności można bez problemu wybrać model dla siebie.
W naszej ofercie znajdują się naczynia o różnych pojemnościach. Oprócz klasycznych 1,4 litrowych naczyniach, są też urządzenia 3 lub 4 litrowe.
W naszej ofercie znajdziesz również butelki do filtrowania wody, które będziesz mógł zabrać ze sobą do pracy, czy na wycieczkę. Sprawdź różne ich rodzaje!
Dzbanki filtrujące – najczęściej zadawane pytania
Stojąc przed wyborem dzbanka filtrującego, należy zwrócić uwagę na kilka cech takich jak:
Podstawową funkcją dzbanka filtrującego jest poprawa jakości wody, wychwytywanie z niej różnego rodzaju osadów, cząsteczek kamienia i rdzy znajdujących się wewnątrz rur. Dodatkowo jego zadaniem jest zmniejszanie ilości chloru, miedzi oraz innych metali ciężkich zawartych w kranówce. Należy jednak pamiętać o prawidłowym sposobie eksploatacji dzbanków filtrujących, ich częstym i dokładnym myciu oraz regularnej wymianie filtrów, ponieważ tylko dzięki temu dzbanki filtrujące są w stanie pełnić swoją rolę.
Decydując się na zakup dzbanka filtrującego, jedną z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć, będzie wybór pomiędzy szkłem a tworzywem sztucznym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spośród wariantów plastikowych, pod uwagę należy brać jedynie te modele, które oznaczone są jako BPA free, co oznacza, że tworzywo, z którego zostały wykonane, nie zawiera szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A.
Dzbanki do filtrowania wody wykonane zarówno ze szkła, jak i tworzyw sztucznych mają swoje zalety oraz pewne ograniczenia. Tak, jak w przypadku wszystkich naczyń ze szkła, tak i dzbanki filtrujące szklane z powodzeniem można myć w zmywarce (po wcześniejszym wyjęciu z niego filtra) oraz nie ulegają przebarwieniom (np. pod wpływem działania wody z dużą domieszką miedzi). Ich sporym ograniczeniem może być natomiast waga, która będzie miała szczególne znaczenie przy naczyniach o dużych pojemnościach. Uzupełnienie takiego modelu wodą sprawi, że powstały ciężar dla wielu osób, szczególnie starszych oraz dzieci, będzie już całkiem sporym wyzwaniem. Dzbanki filtrujące plastikowe, które są zdecydowanie lżejsze, minimalizują ten problem. Są także zwykle tańsze oraz bardziej odporne na stłuczenia. Jednak z drugiej strony, są one mniej ekologiczne niż dzbanki filtrujące szklane oraz trudniejsze w czyszczeniu.