Zalany laptop? Nie panikuj, uratuje cię opanowanie

Do sprawy trzeba podejść metodycznie i nie wykonywał impulsywnych, dyktowanych paniką ruchów. Tak, rozlałeś napój. Komputer oberwał. Teraz musisz zrobić wszystko, żeby zminimalizować szkody. Emocjonalne potrząsanie laptopem nie jest dobrym pomysłem. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że ciecz, która dostała się do środka sprzętu nie narobi poważnych szkód w komponentach komputerowych. Ale jak reagować? Co w pierwszej kolejności zrobić z zalanym laptopem?

etui wodoodporne

Po pierwsze - odłącz zalany laptop od zasilania

To najważniejszy krok. Zanim zrobisz cokolwiek innego, odłącz laptop od zasilania, żeby uchronić go przed niebezpiecznymi elektrokolizjami i zwarciem. Następnie wyłącz urządzenie za pomocą dłuższego przytrzymania przycisku „power”. Tak, zazwyczaj nie zaleca się wyłączać komputera w ten sposób, ale pewnie zdajesz sobie sprawę, że znalazłeś się w wyjątkowej sytuacji. Wyjmij baterię, dezaktywuj akumulator, jeśli da się to zrobić. Odłącz wszelkie zewnętrzne dyski i urządzenia (na przykład myszkę czy pendrive’a).

Po drugie - odwróć laptop do góry nogami

Jak najszybciej połóż laptop do góry nogami. Uważaj na ekran, który jest bardzo narażony na szkody, w związku z kontaktem z płynem. Jeśli twój rodzaj sprzętu na to pozwala, jak najbardziej odegnij matrycę do tyłu. W innym przypadku ustaw go w pozycji trójkątnej, ekran i klawiatura do dołu. Podłóż pod niego ręcznik, który możesz co jakiś czas wymieniać. I czekaj. Ważne jest teraz pełne wysuszenie.

Pamiętaj, że komputer nie schnie tylko na zewnątrz, ale też w środku, a do tego może on potrzebować nawet 24 godzin. Poczekaj cierpliwie. W tym czasie nie włączaj go i nie podłączaj do zasilania. To bardzo kuszące, żeby sprawdzić stan zalanego urządzenia, natomiast jest szansa, że doprowadzi to do nieodwracalnych uszkodzeń. A tego nie chcesz.

laptop lenovo

Po trzecie - odwiedź z wysuszonym laptopem rekomendowany serwis

Pamiętaj, nie zabieraj wilgotnego komputera do serwisu, podczas transportu ciecz będzie mogła się przemieszczać po komponentach, co doprowadzi do kolejnych uszkodzeń. Profesjonalna opieka bardzo się przyda laptopowi. Zostanie on tam rozłożony na części i profesjonalnie wyczyszczony. Fachowcy ocenią stan twojego urządzenia i zrobią wszystko, żeby przywrócić go do pełnej sprawności.

Czego nie robić z zalanym laptopem?

Jest wiele mitów i opinii, które mogą cię zmylić, a przy tym pogorszyć stan twojego zalanego urządzenia. Przede wszystkim nie używaj elektrycznych sprzętów do suszenia. W ten sposób zniszczysz obudowę komputera, a ponadto ułatwisz rozprzestrzenianie się cieczy. Odkurzacz również jest zakazany. To może brzmieć kusząco, żeby odessać płyny w ten sposób, ale to tak nie działa. Znowu, jest szansa, że tylko pogorszysz stan laptopa, a zamiast wylanej herbaty, wciągniesz klawisze lub je naruszysz. A poza tym nie potrząsaj komputerem. Połóż go i pozwól mu dojść do siebie bez ekstremalnych rozwiązań!

ultrabook hp

Czy zalany laptop będzie działał?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ostateczny rezultat zależy od wielu czynników. Jak wiele płynu wylało się na sprzęt i ile dostało się do środka? Do jakich komponentów ciecz się przedostała? Czy była to zwykła woda, a może napój energetyczny lub słodzona herbata? Im bardziej rozszerzony skład napoju, tym większa szansa na reakcje chemiczne wewnątrz komputera.

Liczy się też to, jak postąpiłeś tuż po wypadku. Szybka reakcja, odłączenie zasilania, ustawienie sprzętu w bezpiecznej pozycji, to wszystko ma znaczenie. Jeśli zalanie laptopa nastąpiło w momencie, kiedy ten był niepodłączony do ładowania, a najlepiej był całkowicie wyłączony, to szanse na uratowanie sprzętu są znacznie większe.

Zalany laptop to nie koniec świata. Pamiętaj o postępowaniu zgodnie z instrukcją. Może to uratować twojemu elektronicznemu kompanowi życie!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com