Telefon stacjonarny na kartę SIM a analogowy – różnice

Na pierwszy rzut oka oba urządzenia wyglądają podobnie. Składają się z dość dużego aparatu, który obsługuje się przy pomocy klawiatury alfanumerycznej i kilku dodatkowych przycisków oraz znajdującego się na górze wyświetlacza. Również ładowanie jest podobne; odbywa się przy pomocy stojących ładowarek sieciowych, do których wsuwa się aparat (jak w przypadku dzisiejszych stacji dokujących do smartfonów). Tym, co może zaskoczyć twoich dziadków, jest jednak sposób obsługi. Jak działa telefon stacjonarny na kartę SIM? Tak, jak analogowy, z tą różnicą, że zamiast podłączać go do przewodu telefonicznego, wystarczy umieszczenie wewnątrz karty – jak w komórce.

telefon stacjonarny

Jaki telefon stacjonarny na kartę wybrać?

Na rynku, pomimo rzadszego ich wykorzystywania, wciąż dostępnych jest wiele modeli telefonów stacjonarnych. Pierwsze różnice dotyczą poziomu mobilności. Dostępne są bowiem dwa podstawowe typy telefonów stacjonarnych:

  • Przewodowe – słuchawka podłączona jest do aparatu przy pomocy kabla. Prowadzenie rozmowy możliwe jest wyłącznie w miejscu, w którym znajduje się aparat (ten może być zamontowany na ścianie albo stać na biurku czy szafce).
  • Bezprzewodowe – to modele opisane w poprzednim akapicie; ze słuchawką będącą większą wersją klawiszowego telefonu komórkowego i ładowarką stojącą. Prowadzenie rozmowy jest możliwe w odległości nawet ponad 100 metrów od ładowarki (zazwyczaj do około 50, maksymalnie do 300, zależnie od modelu).

Na jakie cechy telefonu stacjonarnego z SIM warto dodatkowo zwrócić uwagę?

  • Pojemność książki telefonicznej – dla przykładu: bezprzewodowy model MAXCOM MM35D oferuje możliwość zapisania aż do 500 kontaktów!
  • Wielkość wyświetlacza i klawiszy – szczególnie istotna w przypadku osób starszych. Pod tym względem warty uwagi jest model Panasonic KX-TG 6821PDB oferujący 1,8-calowy wyświetlacz. Z kolei w kwestii wielkości klawiszy ponownie wyróżnia się wyżej wymieniony MAXCOM.

telefon

  • Czas pracy na jednym ładowaniu (w przypadku bezprzewodowych) – nawet najdłuższe rozmowy telefoniczne raczej rzadko przekraczają godzinę. Zdarza się jednak, że słuchawka zostanie krzywo odłożona na stację dokującą – i stoi tak, nieładowana, nawet kilka dni. Im dłuższy będzie maksymalny możliwy czas czuwania, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w takim przypadku telefon się wyłączy. Wśród najpopularniejszych modeli warto ponownie zwrócić uwagę na Panasonic KX-TG 6821PDB: czas czuwania to aż 170 godzin, a więc około 7 dni.
  • Możliwość montażu na ścianie – miejsce, w którym będzie miał znajdować się telefon zależy od przyzwyczajeń i preferencji przyszłego użytkownika. Wiele osób preferuje modele wiszące na ścianie – w takiej sytuacji sprawdzi się MAXCOM MM29D z przewodem sprężynowym i możliwością zawieszenia.

telefon

Najlepszy telefon stacjonarny na kartę

O tym, który model sprawdzi się najlepiej, będzie decydowało przede wszystkim przeznaczenie telefonu stacjonarnego. W przypadku zakupu dedykowanego osobie starszej warto zdecydować się na którąś z propozycji marki MAXCOM, której cechą charakterystyczną jest wyposażanie telefonów w bardzo duże, czytelne przyciski. Z kolei w warunkach biurowych bardzo dobrze sprawdzą się telefony ze standardem GAP (umożliwiające obsługę kilku słuchawek). Do takich należy np. Panasonic KX-TG2512PDT.

telefon

Poszukując modelu idealnego, niewątpliwie warto dokładnie wczytać się we wszystkie parametry i porównać ze sobą co najmniej kilka propozycji. Sprawdź sam możliwości wyżej wymienionych, chętnie wybieranych telefonów stacjonarnych!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.