Spis treści:

  1. Jak działa krem z filtrem?
  2. Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
  3. Jak nakładać krem z filtrem na twarz?
  4. Jaki SPF na co dzień wybrać?
  5. Czy krem z filtrem można stosować na noc?
  6. Kremy z filtrem na co dzień: 6 produktów
    1. Holika Holika Aloe Soothing Essence Face & Body Waterproof Sun Gel SPF50+
    2. Lirene, Sun nawilżający ochronny krem do twarzy SPF50
    3. Banila Co, Hello Sunny Hydrating Sun Essence
    4. Miya Cosmetics, mySPFcream
    5. Alphanova, Sun, krem z filtrem w sztyfcie White Shark
    6. Ziaja Med, matujący krem do cery tłustej i mieszanej, SPF50+

Jak działa krem z filtrem?

Podstawową cechą kosmetyków z tej kategorii jest zdolność do rozpraszania lub pochłaniania promieni słonecznych, co pozwala skutecznie chronić skórę przed podrażnieniem lub poparzeniem. Kremy z filtrem nie sprawiają, że skóra się nie opala, a jedynie wydłużają czas potrzebny do jej przybrązowienia.

Kosmetyki z filtrem są jednymi z najtrudniejszych do wyprodukowania. Samo skomponowanie receptury, która pozwoli zbilansować działanie ochronne oraz zaoferować klientowi krem o przyjemnej konsystencji, bywa niezwykle czasochłonnym procesem.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje filtrów: mineralne (fizyczne) oraz chemiczne.

Filtry mineralne zawierają dodatek dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Posiadają one zdolność odbicia promieni słonecznych, ale także ich absorpcji.

Filtry chemiczne to specjalne związki składników, które zamieniają promieniowanie UV na energię cieplną.

W wielu kosmetykach znajdziemy połączenie obu rodzajów filtrów, co pozwala uzyskać lepszy stopień ochrony, wyższą stabilność formuły oraz lżejszą konsystencję bez efektu mocnego bielenia skóry.

Jak nakładać krem z filtrem na twarz?

Kosmetyków z filtrami najlepiej używać codziennie, niezależnie od pogody czy czasu ekspozycji skóry na słońce. Nakładamy je podczas porannej pielęgnacji jako ostatni krok przed ewentualną aplikacją produktów do makijażu. Dobrej jakości krem z filtrem może z łatwością zastąpić ci klasyczny krem nawilżający. Świetnym trikiem jest ponadto nałożenie pod niego lekkiego serum, najlepiej z witaminą C, która zwiększa działanie filtrów.

Ilość nakładanego kremu jest zależna nie tylko od powierzchni twarzy, ale także od konsystencji produktu. Sugerowana często porcja odpowiadająca długości dwóch palców nie jest niestety zbyt precyzyjna. Nałóż zatem tyle kosmetyku, by równomiernie pokryć twarz, szyję oraz płatki uszu, do momentu nasycenia skóry stosowanym preparatem.

Produkty o gęstej konsystencji możesz aplikować etapami, dając kosmetykowi czas na wchłonięcie się. Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna zaczyna działać po ok. 20-30 minutach od zastosowania kosmetyku.

Jaki SPF na co dzień wybrać?

Dostępne dzisiaj filtry bardzo różnią się od tych, które mogliśmy znaleźć w ofercie producentów jeszcze kilka lat temu. Mają lżejsze konsystencje, są mało wyczuwalne na skórze, umożliwiają nałożenie makijażu, a nawet potrafią go zastąpić dzięki obecnym w składzie pigmentom kolorystycznym. Zastanów się zatem, jakiej formuły poszukujesz i w jakim stanie jest twoja cera.

Suche skóry polubią się z tradycyjnymi kremowymi konsystencjami. Posiadaczki cer mieszanych i tłustych mogą wybierać spośród produktów w formie żelu lub mleczka. Na rynku dostępne są również kosmetyki w formie pianki, spray’u czy mgiełki. Te ostatnie idealnie sprawdzą się jako metoda reaplikację filtrów, ponieważ wraz z upływem czasu tracą one swoje właściwości ochronne.

Drugą najważniejszą kwestią jest wysokość deklarowanej przez producenta ochrony, określana jako SPF, czyli czas bezpiecznej ekspozycji na słońce po zaaplikowaniu kosmetyku. Przykładowo SPF na poziomie 20 oznacza, że wydłuża się on o 20 razy w porównaniu do wystawienia skóry na działanie promieniowania bez użycia żadnej ochrony.

Minimalna wartość SPF w kremie na co dzień to 30, lecz najbardziej polecana to faktor 50. Oczywiście istnieją kosmetyki mające SFP na poziomie 10-20, ale ich używanie nie gwarantuje wystarczającej ochrony, z kolei filtry z SPF 80, a nawet 100, nie zapewniają wiele wyższej fotoprotekcji od tych na poziomie 50 czy 50+.

Czy krem z filtrem można stosować na noc?

Używanie kremów z filtrem na noc nie jest konieczne, może być niekiedy nawet szkodliwe. Przede wszystkim nie ma wtedy ryzyka ekspozycji skóry na słońce, ponadto filtry tworzą na powierzchni skóry powłoczkę, którą należy dokładnie zmyć, by skóra mogła przyjąć inne składniki odżywcze.

Pamiętajmy, że pielęgnacja dzienna powinna skupiać się na nawilżeniu oraz ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowana, a pielęgnacja wieczorna – na dokładnym oczyszczeniu oraz zaaplikowaniu substancji dbających o jej kondycję (kwasy, witaminy, peptydy, retinol).

Kremy z filtrem na co dzień: 6 produktów

Produktów z filtrem mogą i powinni używać wszyscy, zarówno osoby ze skórą delikatną, jak i te z cerą trądzikową czy normalną. Na szczęście producenci oferują bardzo szeroki asortyment kremów chroniących przed promieniowaniem. O kilku z nich możesz przeczytać poniżej.

Holika Holika Aloe Soothing Essence Face & Body Waterproof Sun Gel SPF50+

 

Holika Holika Aloe Soothing Essence Face & Body Waterproof Sun Gel SPF50+ Żel przeciwsłoneczny do twarzy i ciała, 100 ml

 

Jeden z najczęściej polecanych filtrów na co dzień. Żelowa, niezwykle delikatna konsystencja sprawia, że produkt szybko wchłania się w skórę. W składzie znajdziemy sok z aloesu, ceramidy, olej z nasion moringa oraz liczne ekstrakty. Plusem jest również spora pojemność kosmetyku.

Lirene, Sun nawilżający ochronny krem do twarzy SPF50

 

Lirene, Sun nawilżający ochronny krem do twarzy SPF50 40ml

 

Produkt z niższej półki cenowej, ale zdecydowanie wart wypróbowania. Oprócz ochrony UVA i UVB producent deklaruje zabezpieczenie skóry przed światłem podczerwonym (IR). Produkt zawiera witaminę E, alantoinę oraz wyciąg ze złotej algi.

Banila Co, Hello Sunny Hydrating Sun Essence

 

Banila Co, Hello Sunny Hydrating Sun Essence, Krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF50+ PA++++, 50 ml

 

Mocno nawilżający krem z wysokim filtrem. W składzie znajdziemy wiele ekstraktów roślinnych, wykazuje zatem również właściwości pielęgnujące. Nie podrażnia i nie bieli skóry.

Miya Cosmetics, mySPFcream

 

Miya Cosmetics, mySPFcream, Nawilżający krem SPF50+ do twarzy oczu i dekoltu, 40ml

 

Naturalny kosmetyk zamknięty w wygodnej do użycia tubce. Zawiera liczne substancje aktywne, takie jak polisacharady, ekstrakt z alg oraz granatu, kwas hialuronowy. Przeznaczony dla każdego rodzaju skóry.

Alphanova, Sun, krem z filtrem w sztyfcie White Shark

 

Alphanova, Sun, krem z filtrem w sztyfcie White Shark, SPF 50+, 12 g

 

Produkt w oryginalnej formie sztyftu, która świetnie sprawdzi się na wyjazdach czy w sytuacjach wymagających szybkiej reaplikacji filtru. Kosmetyk nie posiada zapachu, jest wodoodporny i odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry. Formuła została oparta wyłącznie na filtrach mineralnych.

Ziaja Med, matujący krem do cery tłustej i mieszanej, SPF50+

 

Ziaja, Med, matujący krem do cery tłustej i mieszanej, SPF50+, 50 ml

 

Kosmetyk polecany do skóry przetłuszczającej się oraz trądzikowej, ale może spodobać się również cerom suchym, które nie lubią ciężkich konsystencji. Pomimo lekkiej formuły zapewnia wysoka ochronę w bardzo korzystnej cenie. Krem ten zawiera dodatkowo witaminę E.

Niezależnie od wieku, płci oraz koloru skóry, kosmetyki z wysokim filtrem to najlepszy sposób na ochronę przed poparzeniami słonecznymi, plamami pigmentacyjnymi oraz czerniakiem. Regularne używanie filtrów stanowi także jedną z najbardziej skutecznych metod opóźnienia procesu starzenia się skóry. Warto je zatem stosować nie tylko podczas wakacji czy urlopu na plaży, lecz każdego dnia.

 

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia:Shutterstock