Dziecięcy fotelik do roweru – po czym poznać, że będzie bezpieczny?

Przed pierwszym przewiezieniem swojej pociechy w foteliku rowerowym często pojawia się wiele wątpliwości. Głównie jest to lęk związany ze stabilnością całej konstrukcji, ryzykiem samodzielnego odpięcia się dziecka z pasów zabezpieczających, czy zwyczajną wadliwością towaru, która „wyjdzie” dopiero w trakcie jazdy i doprowadzi do wypadku. Na szczęście dziecięce foteliki rowerowe, tak jak samochodowe, są poddawane testom bezpieczeństwa. Gdy przejdą je pozytywnie, otrzymują stosowny certyfikat – Europejski Certyfikat Jakości EN 14344, który potwierdza, że zarówno sama konstrukcja fotelika, jak i wykorzystane przy jego produkcji materiały są bezpieczne dla dziecka. Jeśli dany model go posiada, to producent z pewnością powiadomi o tym użytkowników. Taką informację można wówczas bez problemu znaleźć w opisie produktu czy na naklejce informacyjnej w sklepie stacjonarnym. A jakie wytyczne określają te europejskie normy, których zastosowanie potwierdza wspomniany certyfikat? To między innymi:

  • rodzaj siedziska i miejsce montażu na rowerze – norma EN 14344 wyróżnia 3 typy fotelików dopasowane do grupy wagowej, które bliżej przedstawimy w dalszej części tekstu,
  • minimalne wymiary – siedziska, oparcia, podnóżka, elementów trzymających nogi,
  • brak możliwości zastosowania jakichkolwiek wystających lub ostrych elementów,
  • konieczność zablokowania dostępu dziecięcych stóp do koła roweru, dzięki odpowiedniej konstrukcji fotelika,
  • pozytywne przejście testów odporności na wstrząsy oraz wysoką i niską temperaturę,
  • wymogi dotyczące możliwych metod zdjęcia blokady mocującej fotelik do roweru – np. wyłącznie przy użyciu odpowiednich narzędzi,
  • konieczność wskazania maksymalnego udźwigu fotelika – na siedzisku,
  • wytyczne dotyczące pasów bezpieczeństwa – muszą zapewniać możliwość zapięcia dziecka przynajmniej na ramionach i między nogami.

fotelik rowerowy bellelli

Jaki rodzaj fotelika wybrać i jak go zamontować do roweru?

Jak wspomnieliśmy, europejska norma EN 14344 wskazuje trzy rodzaje siedzisk wyróżniane ze względu na maksymalny udźwig i metodę montażu. To więc:

  • A15 – foteliki dla dzieci, których waga nie przekracza 15 kg, montowane na bagażniku,
  • A22 – foteliki dla dzieci do 22 kg, montowane na bagażniku,
  • C15 – foteliki odpowiednie dla dzieci do 15 kg, montowane między kierownicą roweru a siodełkiem rowerzysty – na ramie.

Nietrudno więc zauważyć, że kod literowy odnosi się do sposobu montażu (A – na bagażniku, C – na ramie), a następująca po nim liczba oznacza maksymalny udźwig. A co w przypadku dzieci cięższych niż 22 kg? Czy nie mogą być przewożone w foteliku? Mogą – na rynku można znaleźć modele dla pociech ważących ponad 30 kg, jednak należy mieć na uwadze to, że nie będą one certyfikowane zgodnością z wyżej wymienioną normą.

Jaki fotelik do roweru wybrać – montowany do ramy czy na bagażnik?

W przypadku dzieci o wadze do 15 kg rodzice mają wybór: fotelik może być montowany albo do ramy, albo bagażnika. Niewątpliwą zaletą tego pierwszego jest fakt, że rowerzysta może mieć dziecko przez cały czas na oku. Co więcej, ułożenie fotelika na ramie sprawia wrażenie, jakby pociecha stale była na kolanach rodzica, co może dodawać maluchowi poczucia bezpieczeństwa. Zaletą dla twojego dziecka będzie też w tym przypadku to, co widzi przed sobą – drogę lub piękny krajobraz zamiast twoich pleców.

bobike fotelik rowerowy

Z kolei foteliki montowane na bagażniku wyróżniają się zdecydowanie wyższym udźwigiem. Będą więc odpowiednie dla starszych dzieci – niekoniecznie ze względu na wagę, a raczej wzrost. Sześciolatek mógłby zwyczajnie zasłaniać rowerzyście pole widzenia, gdyby został usadzony przed nim. Można więc powiedzieć, że w dylemacie związanym z tym, jaki fotelik rowerowy lepiej wybrać – na bagażnik czy montowany do ramy, najlepiej wziąć pod uwagę wiek malucha. Dla niemowlaka i rocznego dziecka lepszy będzie „przedni”, dla 5-6 latka: „tylny”.

W wyborze niewątpliwie może pomóc bliższe poznanie kilku wariantów. Wyróżniliśmy więc 5 wyjątkowo popularnych, zgodnych z europejską normą EN 14344 modeli.

Bobike Mini Exclusive z osłoną, przedni (C15)

Pierwszy model w naszym zestawieniu jest montowany na ramie, między kierownicą a siodełkiem. To odpowiedni fotelik na rower dla niemowlaka. Wyposażony jest w przezroczystą osłonę, która zapewnia dziecku właściwą ochronę przed wiatrem, pyłem czy odskakującymi spod koła kamykami. To szczególnie istotne w przypadku kilkumiesięcznych czy rocznych dzieci, które są mniej odporne, niż dwu- i trzylatki, na przewianie lub wdychanie unoszącego się drobnego piasku. Dodatkowo szyba jest odporna na uszkodzenia: zarysowania, czy pękanie.

Dodatkowym atutem są 3-punktowe, regulowane pasy bezpieczeństwa, które zapewniają maluchowi odpowiednią stabilność podczas jazdy oraz wygodne wgłębienie w oparciu zapewniające bezpieczną jazdę w kasku. Co więcej, fotelik ten wyposażony jest w ruchomą „kierownicę”, dzięki której maluch może się poczuć, jakby samodzielnie prowadził rower.

bobike fotelik rowerowy mini exclusive

Bobibike Go (A22)

Bobike to marka łącząca bezpieczeństwo z nowoczesnym designem. Tylny fotelik na bagażnik Bobike Go można łatwo zamontować bez użycia narzędzi – wystarczy dokręcić go dołączonym pokrętłem. Atutem tego modelu są również podwójne ścianki, które zapewniają bezpieczeństwo na jeszcze wyższym poziomie. Co więcej, dziecko jest chronione przed wypadnięciem za pomocą 3-punktowych pasów z klamrą Easy-Click oraz dodatkowego pasa przyczepianego do roweru. Regulowane podnóżki z osłonami na szprychy stanowią zaś zabezpieczenie przed włożeniem przez malucha stóp w koło. Wysoki komfort jazdy zapewniają również: siedzenie wypełnione miękką i wodoodporną pianką, naramienniki oraz odpowiednio wyprofilowany zagłówek.

bobike go tylny

Bellelli Mr Fox Standard (A22)

Fotelik Mr Fox Standard to model renomowanej włoskiej marki Bellelli. Posiada regulowane pasy bezpieczeństwa, wysokie podłokietniki, podnóżki, a także wyprofilowany zagłówek z otworem na kask. Na uwagę zasługują również szerokie osłony boczne. Zapobiegają one umieszczeniu przez malca swoich nóżek pomiędzy szprychami, a także chronią przed przeszkodami napotykanymi na drodze. Komfort podróży w foteliku rowerowym zapewnia dziecku miękka wyściółka, która może być zdejmowana w celu wyprania. W zestawie znajduje się mocowanie, umożliwiające szybkie zamontowanie fotelika do ramy, a także łatwe zdejmowanie.

bellelli fotelik

Urban Iki (C15)

Rodzicom dzieci o wadze do 15 kilogramów można polecić przedni fotelik rowerowy Urban Iki w kolorze miętowym. To stylowy model, montowany do kierownicy za pomocą dołączonego adaptera. Jego instalacja jest nadzwyczaj prosta i szybka za sprawą funkcji click&go. Umieszczenie dziecka z przodu roweru zapewnia mu dobrą widoczność oraz umożliwia obserwowanie otaczającego świata. Ryzyko wypadnięcia z fotelika minimalizują aż pięciopunktowe pasy, pokryte miękką gąbeczką w części przylegającej do ramion. Fotelik rowerowy Urban Iki posiada również podnóżek z zapięciami na stopy, którego wysokość może być regulowana. Komfort dziecka podczas jazdy to również zasługa miękkiej poduszki na siedzisku, a także ergonomicznego kształtu fotelika. Jeśli zastanawiasz się, jaki fotelik rowerowy będzie odpowiedni dla rocznego dziecka, dwulatka, trzylatka czy kilkumiesięcznego malucha, to koniecznie zwróć uwagę właśnie na ten model!

urban iki fotelik rowerowy

Kross Wallaroo (A22)

Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest model polskiej marki Kross. Ten fotelik rowerowy mocowany jest do ramy za pomocą dołączonych w zestawie akcesoriów – stalowego pałąka oraz klipsa. Jego montaż jest prosty i zajmuje jedynie parę chwil. Fotelik ten został wyposażony w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z poduszkami, które ułatwiają dziecku zachowanie stabilnej pozycji podczas jazdy. Powstały one z szybkoschnącego materiału, który można bez obaw prać. Model ten wyróżnia się również obecnością podnóżka z aż sześcioma stopniami regulacji wysokości. W komplecie znajdują się ponadto paski stabilizujące nóżki.

kross wallaroo fotelik na rower

O tym, jaki fotelik rowerowy warto wybrać, decyduje więc wiele czynników – przede wszystkim waga i wzrost dziecka, rodzaj zastosowanych pasów bezpieczeństwa i dodatkowych osłon. Nie mniej istotny jest komfort samego malucha – fotelik powinien być wygodny i odpowiadać także jego potrzebom. Poznaj bliżej zaproponowane przez nas modele i wybierz najlepszy fotelik dla twojego dziecka!

 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com