Rower szosowy

Jego przeznaczeniem jest poruszanie się po asfaltowych, równych i dobrze utwardzonych drogach. Zazwyczaj jest wyposażony w duże, 28 calowe koła z gładkimi, wąskimi oponami. Największą zaletę tego rodzaju jednośladu stanowi spora szybkość jazdy, dzięki czemu można w krótkim czasie dotrzeć do celu. Rowery szosowe są nadzwyczaj lekkie, ale brakuje amortyzacji, co wymusza niezbyt wygodną, sportową pozycję za kierownicą. Ze względu na kształt i budowę nie mają również możliwości podpięcia akcesoriów rowerowych, takich jak błotniki, oświetlenie, kosz na zakupy czy bagażnik.

 

Rower górski

Mogłoby się wydawać, że rower ten jest odpowiedni jedynie w góry. Nadaje się jednak równie dobrze do jazdy miejskiej, zwłaszcza jeżeli na drodze występuje sporo dziur, kamieni i nierówności. Popularny „góral” jest wyposażony w szerokie opony, które skutecznie sprawdzają się w wymagającym terenie. Rowery górskie posiadają również najczęściej amortyzowany widelec, czyli miękki element, do którego mocuje się koła, odpowiadający za tłumienie nierówności na drodze.  Zaletą „górali” jest ponadto mocna i trwała konstrukcja ramy oraz obręczy.

Kross, Rower górski, GO Esprit 2, 29", czarny 

Trekking

Łączy najważniejsze zalety roweru górskiego oraz szosowego. Pozwala przyjąć wyprostowaną, znacznie wygodniejszą pozycję niż rower szosowy, dlatego lepiej sprawdza się w przypadku długich tras. Rowery trekkingowe są przeznaczone zwłaszcza do jazdy po asfaltowych drogach oraz pozbawionych nierówności ścieżkach gruntowych. Ich koła są większe (zwykle 28 cali), lecz nie tak szerokie jak w przypadku rowerów górskich. Szersze natomiast niż w tzw. „kolarzówce”. Trekkingi posiadają najczęściej amortyzatory, dzięki czemu radzą sobie w przypadku najechania na dziurę czy krawężnik. Typowy rower trekkingowy jest wyposażony w takie akcesoria turystyczne jak bagażnik, błotniki, stopka czy lampy. Wpływa to niestety na jego spory ciężar. Problematyczne staje się w związku z tym przenoszenie czy wnoszenie po schodach. Pewnym kompromisem pod tym względem może być rower crossowy, który zachowuje wszystkie zalety trekkingu, lecz jest znacznie lżejszy, gdyż nie posiada dodatkowych akcesoriów.

Romet, Rower trekkingowy, Gazela 4 19’’, czarny

Rower miejski

Niezwykle popularny zwłaszcza w Holandii, gdzie poruszają się nim po mieście zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wyróżnia go lekka rama o charakterystycznej geometrii w stylu vintage. Rower ten idealnie nadaje się do jazdy miejskiej, gdyż zapewnia wysoki komfort. Ma to związek z możliwością przyjęcia wygodnej, wyprostowanej pozycji, łatwością wsiadania i schodzenia, a także obecnością amortyzowanego widelca oraz sztycy, czyli wspornika siodełka, który odpowiada za pochłaniania drgań podczas jazdy. Rowery miejskie to modele takich marek jak Romet, Storm, Cossack, Le Grand, Goetze czy Kands. Dla kobiet warty polecenia jest np. Romet Angel, rower miejski damski z przerzutkami, Shimano czy Laguna Giulietta firmy Kands z oświetleniem ledowym. Tym co wyróżnia tego rodzaju rowery jest przerzutka ukryta w piaście tylnego koła, a także wyposażenie we wiele dodatkowych udogodnień, takich jak stopka, koszyk, błotniki, bagażnik, lampy, dzwonek czy osłona łańcucha. Największą wadą tego typu jednośladów jest niewielka liczbą przerzutek – zwykle są wyposażone jedynie w trzy opcje przełożenia.

 

Rower składany

Współcześnie produkowane „składaki” są wyjątkowo lekkie, co ułatwia ich przenoszenie. Docenią je zwłaszcza ci mieszkańcy miast, którzy łączą jazdę na rowerze z podróżami komunikacją miejską. Rower ten po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dlatego bez trudu można zabrać go ze sobą do autobusu, pociągu czy tramwaju. Ułatwione jest również jego przechowywanie – nie potrzeba w tym celu osobnego, dużego pomieszczenia. Rowery składane pomimo małych rozmiarów kół, pozwalają rozwinąć stosunkowo dużą prędkość. Ich wagą jest jednak brak amortyzatorów, przez co możemy boleśnie odczuwać skutki jazdy po nierównym terenie.

Romet, Rower składany, WIGRY 2, 20" 2019, czarny 

Rower elektryczny

Nie każdemu stan zdrowia i kondycja pozwalają pokonywać długie trasy w mieście na tradycyjnym rowerze. Z myślą o takich osobach powstały rowery elektryczne. Są one wyposażone w akumulator oraz silnik wspomagający jazdę. Tego typu konstrukcja może osiągnąć maksymalną prędkość do 25 km/h. Aby silnik mógł pracować, konieczne jest lekkie pedałowanie. Rower tego typu to świetne rozwiązanie dla tych mieszkańców miasta, którzy chcą dojechać do pracy bez efektu przepoconych ubrań. Rower elektryczny pozwala wjeżdżać szybko i bez wysiłku pod strome wzniesienia. Akumulator znajduje się na ramie lub bagażniku, i umożliwia pokonanie na jednym naładowaniu nawet przeszło 100 kilometrów. Do najważniejszych minusów tego rodzaju elektrycznych pojazdów należy ich wysoka cena oraz spory ciężar. Przenoszenie roweru staje się więc mocno problematyczne.

Devron, Miejski rower elektryczny 28426A, 28" - model 2019, czarny 

 

Nie sposób więc jednoznacznie stwierdzić, który rower jest najlepszy do jazdy miejskiej. Wszystko zależy od naszych potrzeb, stanu zdrowia, stylu jazdy, a także rodzaju i stanu nawierzchni, po której planujemy się poruszać. Przy wyborze warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy rozmiar pojazdu. Aby go dopasować, należy wsiąść na rower – noga podczas siedzenia i umieszczenia stopy na pedale powinna być lekko ugięta.