1. „Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie” – Vanessa O’Brien

Vanessa O’Brien to alpinistka, która w 2017 roku jako pierwsza Amerykanka zdobyła morderczą górę K2. Zanim jednak odnalazła swoją życiową pasję, wiele lat spędziła pracując w wielkiej korporacji. Ogólnoświatowy kryzys finansowy z 2008 roku wywrócił jej życie do góry nogami i to właśnie wtedy postanowiła, że zdobędzie ośmiotysięcznik. W książce opisuje swoją długą drogę z wielkiego amerykańskiego miasta, na najwyższe szczyty świata. Przeplata opowieści o wyprawach wysokogórskich ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości. Zawartość tej pozycji można opisać czterema słowami: autentyczność, walka, upór oraz odwaga.

 

„Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie" - Vanessa O’Brien

 

2. „TOPR 2. Nie każdy wróci” – Beata Sabała-Zielińska

To druga książka z serii TOPR autorstwa pochodzącej z Podhala dziennikarki, Beaty Sabały-Zielińskiej. W tej części autorka powraca do wydarzeń, które z pewnością większość z nas dobrze pamięta. W 2019 roku wszyscy ze strachem obserwowaliśmy przez ekrany telewizorów akcję ratunkową na Giewoncie, gdzie rozpętała się niebezpieczna burza. Zginęły 4 osoby, a rannych było ponad 150 osób. Dokument skupia się na ludziach, którzy ryzykują swoim życiem niosąc pomoc turystom. Dziennikarka rozmawia nie tylko z nimi, ale też ich żonami, matkami i partnerkami, które ze strachem czekają na powrót swoich bliskich. Autorka skłania turystów do refleksji nad tym, ile mogą oczekiwać od ratowników. Uświadamia czytelnikowi bardzo ważną kwestię – podejmując ryzyko w górach, na szali kładziemy życie TOPR-owców. Wybierając się na szlak trzeba pamiętać, że konsekwencje naszych czynów, nie dotyczą tylko nas samych.

 

 „TOPR 2. Nie każdy wróci” – Beata Sabała-Zielińska

 

3. „K2. Historia najtrudniejszej góry świata” – Alessandro Boscarino

Mówi się, że nie warto oceniać książki po okładce, jednak w tym przypadku można, a nawet trzeba. „K2. Historia najtrudniejszej góry świata” to pięknie wydany album, obok którego trudno przejść obojętnie. Twarda okładka o imponujących wymiarach przedstawia majestatyczną górę, a wnętrze zachwyca pięknymi archiwalnymi zdjęciami, szczegółowo rozpisanymi trasami i mapami. Boscarino opisuje wciągające historie zdobywców K2, cofając się aż do ekspedycji naukowców i kartografów z XIX wieku. Zabiera czytelnika w ponad stuletnią podróż, z której nikt nie wróci taki jak wcześniej.

 

„K2. Historia najtrudniejszej góry świata” –  Alessandro Boscarino

 


Szukasz kolejnych polecajek? Zajrzyj do naszych artykułów:


4. „555 zagadek o Tatrach” – Czesław Momatiuk

Drugie wydanie książki Czesława Momatiuka – jednego z najwybitniejszych polskich taterników i alpinistów. Oprócz 500 zagadek znanych z pierwszego wydania, na czytelników czeka dodatkowe 55 panoramicznych. To propozycja inna od pozostałych, gdzie to czytelnik decyduje, w jaki sposób będzie ją czytał. Można zadawać pytania, zgadywać albo przejść od razu do odpowiedzi. „555 zagadek o Tatrach” to idealny prezent dla tatromaniaków, dzięki któremu poznają nie tylko pasma górskie, ale też prawdziwego ducha Tatr.

 

„555 zagadek o Tatrach” – Czesław Momatiuk

 

5. „Górskie wyprawy fotograficzne” – Karol Nienartowicz

Pozycja, która trafi zarówno do górskich pasjonatów, jak i miłośników fotografii. Karol Nienartowicz to podróżnik oraz fotograf gór, który niedawno wydał trzecią wersję swojej debiutanckiej książki. Poszerzył ją o nowe zdjęcia, rozdziały poświęcone sztuce fotografii krajobrazu, a także obróbce cyfrowej. Z połączenia dwóch pasji autora, powstał nie tylko piękny album opatrzony zdjęciami gór, ale też podręcznik fotografii, w którym autor dzieli się swoim doświadczeniem i niesamowitymi historiami.

 

 „Górskie wyprawy fotograficzne” – Karol Nienartowicz

 

6. „Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy” – Craig Storti

Napisano dużo książek o górskich wyprawach, nakręcono wiele filmów fabularnych i dokumentalnych przedstawiających ludzi zdobywających najbardziej wymagające szczyty. Jednak pozycji takich jak ta, powstało bardzo niewiele. Craig Storti postanowił pokazać najwyższy szczyt Ziemi, przed dokonaniami alpinistów. Książka „Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy”, to preludium do wydarzeń, które wszyscy znamy. Autor zabiera czytelnika do I połowy XX wieku i opowiada o wydarzeniach sprzed brytyjskiej ekspedycji z 1921 roku.

 

„Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy” – Craig Storti

 

7. „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” – Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński

W 2021 roku swoją premierę miała książka przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dziennikarka Barbara Gawryluk i prawdziwy człowiek gór Paweł Skawiński zapraszają na niezwykłą przygodę, w czasie której młody podróżnik pozna najsłynniejsze polskie szczyty, doliny i lasy. Spotka wilki, rysie, a także inne leśne stworzenia. Wyciszy się przy szumie górskich potoków, jezior, stawów i skosztuje góralskich potraw. Czyli w wielkim skrócie – pozna Tatry wzdłuż i wszerz! Z takimi przewodnikami nie trudno złapać górskiego bakcyla. Książka dzięki swojej przemyślanej konstrukcji uczy i bawi, barwne ilustracje pomagają młodym czytelnikom przenieść się do świata gór oraz odkryć ich piękno.   

 

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” – Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński

 

Po więcej książkowych artykułów zajrzyj do pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock