Czy pies może jeść trawę?

Jedzenie trawy przez psy traktowane jest jako zjawisko naturalne. Wiadomo, że wilki, psy dingo oraz lisy także jedzą trawę. Żadne z tych gatunków, w tym psy, nie mają enzymów, które pozwalałyby na strawienie włókien trawy. Łatwo to zaobserwować, znajdując źdźbła trawy w psim kale. Kiedy zjawisko jedzenia trawy przez psa nie powinno nas niepokoić, a kiedy może być to sygnał do udania się do lekarza weterynarii?

Dlaczego psy jedzą trawę? 3 główne powody

  • Przyjemność

Często można spotkać się z teorią, że psy po prostu lubią smak świeżej trawy. Podgryzanie zielonych ździebeł może być dla psa źródłem dużej przyjemności i traktujemy to jako zjawisko naturalne. Psy instynktownie mogą pogryzać trawę, zainteresowane jej strukturą, zapachem czy smakiem. Prawdopodobnie to jest najczęstszą przyczyną zjadania trawy przez psy.

  • Problemy zdrowotne

Istotną kwestią, nad którą warto się zastanowić, pytając o konkretne zachowanie swojego psa, jest to, czy dane zachowanie towarzyszy mu od zawsze, czy pojawiło się nagle. Jeśli twój pupil nigdy nie interesował się trawą, a nagle pół spaceru spędzacie nad „pasieniem” się nad kępką trawy, to coś może być nie tak i warto skontrolować tę sytuacje z lekarzem weterynarii. Czasem jedzeniu trawy towarzyszy bulgotanie w brzuchu, wymioty, biegunki lub zaparcia co jest dla nas jasnym sygnałem do umówienia wizyty u weterynarza. Czasem intensywne zjadanie trawy może być pierwszym objawem, że coś jest nie tak!

  • Aspekty behawioralne

Skubanie trawy bywa również sposobem na odreagowanie dręczącego zwierzaka stresu, wywołanego na przykład nieprzyjemnym spotkaniem z innym psem. Jeżeli pies łapczywie je trawę, widzimy niepokój, a powtarza się to dość często, to może być forma zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Pies, który zjada dużą ilość trawy, może mieć też problem z nadmiernym stresem lub lekiem i w ten sposób stara się odreagować. Jeśli podejrzewasz, że twój psiak może odczuwać niepokój, lęk i nie potrafi sobie radzić z tymi emocjami, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zlekceważenie pierwszych objawów problemów behawioralnych może być przyczyną poważnych konsekwencji w zachowaniu psa w przyszłości.     

Inną kwestią związaną z podskubywaniem trawy może sposobem na zbieranie informacji o otoczeniu, szczególnie u młodych zwierząt.

 

Mata Węchowa Dla Psa Kota Zabawka 30X30Cm Wąchania Marka:Korbi

 

 Pies je trawę i wymiotuje – co zrobić?

Jeśli twój pupil zje trawę i nie wymiotuje lub tylko sporadycznie pojawią się jednorazowe wymioty, przy których nie obserwujesz innych niepokojących objawów, to zwykle nie ma się czym martwić. Trawa przez swoją budowę mechanicznie drażni przewód pokarmowy, w tym żołądek, który w konsekwencji ewakuuje treść w nim się znajdującą. Jeśli żołądek był pusty, to często obserwujemy wymioty z pianą, w którą zmieszane są źdźbła trawy. W jednym z badań [Mc. Kenzie, 2009], stwierdzono, że psy nie stosują trawy jako „wymiotnika”. Jeśli pies je trawę i wymioty pojawiają się często, towarzyszy temu bulgotanie, przelewanie w brzuchu oraz gorszy kał, to konieczne jest zweryfikowanie stanu zdrowia i funkcjonowania przewodu pokarmowego u lekarza weterynarii.

 

Przenośna Butelka Na Karmę Wodę Jedzenie Psa Kota

 

Zagrożenia płynące z jedzenia trawy

Wiadomo, że nie ma nic złego w sytuacjach, gdy pies raz na jakiś czas skubnie trawę. Jednak istotne jest, by pilnować go i zadbać o bezpieczeństwo.

Wszelkie środki ostrożności powinniśmy zachować w sezonie, gdy trawy są spryskiwane różnego rodzaju środkami chemicznymi. W takich sytuacjach pies w ogóle nie powinien przebywać w miejscu, gdzie ziemia została poddana takim zabiegom. Zjedzenie przez psa nawozu i innego rodzaju środków chemicznych może skończyć się poważnymi zaburzeniami przewodu pokarmowego i stanowić zagrożenie dla jego życia.

Inną kwestią jest fakt, że zjadając trawę czy ziemię w miejscach, gdzie często poruszają się inne zwierzęta, zwiększa się ryzyko zarażenia pasożytami. Pamiętajmy o tym, szczególnie gdy pies ma tendencje do zjadania trawy, ale też nawracające problemy z przewodem pokarmowym, których przyczyny mogą być także pasożyty, infekcje bakteryjne i wirusowe.

Naszej uwadze nie powinny też umknąć rośliny, które zjada pies. Zdarzyć się może, że jedzący trawę pies natrafi przypadkiem na roślinę, która wywoła u niego poważne zatrucie. Wymaga od nas to pewnej wiedzy, co może być szkodliwe, a co nie. W sytuacji, gdy u psa pojawią się objawy takie jak zaczerwienienie pyska, świąd, nadmierne ślinienie koniecznie skontroluj sytuacje u swojego lekarza weterynarii. Pamiętaj, że wśród traw mogą znaleźć się także owady, których bliskie spotkanie ze zwierzakiem może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym.

Jedzenie trawy przez psa jest całkowicie naturalne i nie powinno nas martwić. Warto zwracać uwagę, w jakim miejscu i jaką trawę zjada. Niepokojąca powinna być dla nas sytuacja, w której pies je trawę i często wymiotuje, wydaje się osłabiony, zmienia się jego zachowanie. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych, które powinny być zweryfikowane przez lekarza weterynarii.

 

Trixie koc dla psa "Barney" 100x70 cm ciemnoszary

 

Więcej porad znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock